uçağı tatbikat kurbanı mı?

Giriş Tarihi: 28.5.2016
Mısır uçağı tatbikat kurbanı mı?

Fransa’dan ’a giderken 66 yolcusuyla Akdeniz’e düşen uçağa, askeri tatbikat yapan donanmaların ateşlediği bir füzenin isabet etmiş olabileceği iddia edildi

Paris-Kahire seferini yaptığı sırada Yunanistan'ın Kerpe adası yakınlarında düşen yolcu uçağının karakutusunu arama çalışmaları devam ederken, 19 Mayıs tarihinde gerçekleşen facia hakkında çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Fransa merkezli haber sitesi Resseau International, Havayolları'na ait uçağın, askeri tatbikat yapan donanmalar tarafından yanlışlıkla düşürülmüş olabileceğini öne sürdü.

HERŞEY DARBEYLE BAŞLADI

basınında da yer alan haberler, aralarında ABD, İtalya, Yunanistan, İspanya ve Cezayir'in de bulunduğu 10 ülkenin, 17-27 Mayıs arasında Akdeniz'de tatbikat yaptığına dikkat çekti. Phoenix Express 2016 adlı tatbikata Mısır'ın davet edilmediğini vurgulayan basın, uçağın tam da savaş gemilerinin yoğun bulduğu bir bölgede radardan kaybolduğunu yazdı.

66 kişiyi taşıyan uçak 19 Mayıs saat 00:30'da Mısır hava sahasında aniden radardan kaybolmuş, daha sonra yapılan incelemelerde uçağın düşmesinden 3-4 dakika önce uçağın ön kısmında duman olduğu anlaşılmıştı. Uçağın düşmeden hemen önce sert manevralar yaptığı ve 11 bin metre irtifadan 3 bin metreye alçaldığı ortaya çıkmıştı. Yetkililer facianın arkasında bir terör eyleminin bulunmasından şüpheleniyor. Ancak, uçağa bir füze isabet etmiş olma ihtimalinin de imkansız bir senaryo olmadığı söyleniyor.

Resseau International sitesi, ABD Donanması'nın resmi sitesinin "Phoenix Express 2016 tatbikatı başlıyor" başlıklı bir yazı yayımladığını ancak kazadan hemen sonra bu yazıyı hiçbir neden göstermeksizin sildiğini yazdı. Uçağın, düşmeden hemen önce yaptığı sert manevraların da 'tatbikat faciası' senaryosunu doğruladığı belirtildi.

ARAMA GEMİSİ ENKAZ ALANINA VARDI

Uçağın düşüş nedenini netleştirecek karakutuları bulmak için gönderilen Fransa'ya ait La Place gemisi, uçağın düştüğü sanılan bölgeye dün ulaştı. Enkazın, 3 km. derinlikte yattığı tahmin ediliyor. Denizin yüzeyine çıkan az sayıda enkaz, uçağın düşüş sebebine dair herhangi bir bilgi vermemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır uçağı tatbikat kurbanı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN