Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Robotlar da acı çekecek

’da insanları, robotların acıyı hissetmesini sağlayan yapay sinir sistemi geliştirdi. Robotların parmak ucuna konulan sensörler, acıyı tepki merkezine iletecek

Giriş Tarihi: 28.5.2016
Robotlar da acı çekecek
'daki Leibniz Üniversitesi uzmanları, geliştirdikleri yapay sinir sistemiyle robotlara acıyı hissetmeyi öğretecek. dünyasında büyük yankı bulan araştırma için insanların duyduğu acı hissinden yola çıkan bilim insanları parmak uçlarına sıcaklık ve basıncı hissedebilen sensörlerin yerleştirildiği bir kol tasarladı.

ACIYI SINIFLANDIRIYOR
Araştırmacılar, beklenmedik fiziksel durumları algılayabilen ve şiddetine göre sınıflandırarak yanıt verebilen, en önemlisi de potansiyel tepkiyi fark edip ona karşı önlem alabilecekleri bir sistem geliştirdiklerini açıkladılar. İnsanların sinir sitemi düşünülerek tasarlanan yapay kol, sensörler sayesinde fiziksel şiddeti algılayarak ışıklar vasıtasıyla robottaki ilgili karar ve tepki merkezine iletecek. Araştırmacılardan Johannes Kuehn, acının insanoğlunu koruyan mükemmel bir uyarı sistemi olduğunu ve amaçlarının aynı koruma sistemini robotlar için de hayata gecirmek olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotlar da acı çekecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN