'ndan 'ya 'orantısız güç' eleştirisi

, 'da bir süredir çalışma yasası reformuna karşı gerçekleşen protestolarda sert müdahalelerde bulunan ız polisini eleştirdi.

Giriş Tarihi: 30.5.2016 12:27
Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa'ya 'orantısız güç' eleştirisi

Sözcüsü Tanju Bilgiç, Fransız güvenlik güçlerinin çalışma yasası reformunu protesto eden göstericilere karşı giderek sertleşen müdahalelerinden duyulan endişeyi dile getirerek, Fransız yetkilileri göstericilere karşı orantısız güç kullanmaktan kaçınmaya davet etti.

Bilgiç, bir soruya verdiği yanıtta, ", halen Ulusal Meclis ve Senato'da görüşülme aşamasında olan çalışma yasası reformu nedeniyle geçtiğimiz şubat ayından bu yana sokak gösterilerine ve grevlere sahne olmakta, olaylar giderek daha şiddetli bir hal almaktadır. Bu gelişmeleri tabiatıyla yakından takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

'İTİDAL ÇAĞRISINDA BULUNUYORUZ'

Demokrasilerde diyaloğun gerekliliğine inandıklarını belirten Bilgiç, şunları söyledi: "Olayların en kısa sürede yatışması için Fransız makamlarına ve gösterilere katılanlara itidal çağrısında bulunuyoruz. Fransız güvenlik güçlerinin göstericilere karşı giderek sertleşen müdahalelerinden de endişe duyuyor, yetkilileri göstericilere karşı orantısız güç kullanmaktan kaçınmaya davet ediyoruz. Sakin bir ortama bir an önce dönülebilmesi ve bu gösterilerin demokratik standartlara uygun barışçıl şekilde gerçekleşmesi için gerekli tüm önlemlerin Fransız makamlarınca süratle alınacağına inanıyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa'ya 'orantısız güç' eleştirisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN