Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan Rus telegram şirketine kısıtlama

, ülkede en çok kullanılan Rusların mesajlaşma programı Telegram da dahil olmak üzere şirketlerin işine devam edebilmesi için sunucularını ülkeye taşımalarını zorunlu hale getirdi.

Giriş Tarihi: 30.5.2016 16:41
İran'dan Rus telegram şirketine kısıtlama

, ülke içinde faaliyet gösteren tüm yabancı mesajlaşma şirketlerini 'da faaliyetlerini sürdürmeleri için sunucularını İran'a taşımalarını zorunlu kıldı. Kararın, büyük ölçüde İran'da 20 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan Rus mobil mesajlaşma uygulaması Telegram'ı etkileyeceği değerlendiriliyor.

RUHANİ'NİN EMRİ

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında toplanan Siber Alan Yüksek Konseyi, yabancı mesajlaşma ağlarından İran vatandaşlarıyla ilgili tüm bilgi ve verileri İran içinde saklanmasını istedi. Buna göre İran'da çalışmalarını devam etmek isteyen yabancı tüm mesajlaşma ağları bir yıl içinde sunucularını İran'a taşımakla yükümlü kılındı.

yönetimi ayrıca söz konusu bir yıl içinde yerel mesajlaşma ağlarının yabancı rakipleriyle rekabet etmesini kolaylaştıracak amacıyla teşvik ve destekleyici şartlar oluşturacağını açıkladı.

ASIL HEDEF RUSYA

İran'da son aylarda en yaygın anlık mesajlaşma ağı olarak Rus Telegram uygulaması kullanılıyor. Tahran yönetiminin aldığı kararda Telegram'ın ismi zikredilmese de kararın ağırlıklı olarak bu şirketle ilgili olduğu yorumlanıyor. Telegram'ın karara uyup uymayacağı ise şimdiden ülkede büyük bir tartışma konusu olmuş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'dan Rus telegram şirketine kısıtlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN