Bağdat ordusu Felluce’de

ordusu, başkent Bağdat’a 65 km uzaklıkta olmasına rağmen 2 yıldır DAEŞ’in elinde bulunan Felluce’ye girdi. Operasyonda destekli Şii militanların da yer alması endişe yaratıyor

Giriş Tarihi: 31.5.2016
Bağdat ordusu Felluce’de
ABD'nin hava desteği ve silah yardımını, 'ın ise militan desteğini alan ordusu, başkent Bağdat'a 65 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen iki yıldır DAEŞ'in elinde bulunan Felluce şehrine girdi. Ordunun, dün şafak vaktinde üç farklı yönden Felluce'ye girdiğini belirten Korgeneral Abdülvahab el Saadi "Terörle Mücadele Kuvvetleri, Enbar vilayeti polisi ve Irak ordusu mensupları birlikte hareket ediyor. DAEŞ, direniş gösteriyor" dedi. Geçtiğimiz hafta operasyona başlayan Irak ordusunun, yedi günlük süre içinde Felluce'nin çevresindeki yerleşim yerlerini militanlardan temizlediği kaydedildi. 50 bin nüfuslu Felluce'de bin kadar DAEŞ mensubunun kaldığını söyleyen uzmanlar "Bu militanların, sivilleri canlı kalkan olarak kullanmasından endişe ediyoruz" yorumunda bulundu. Sünni bir şehir olan Felluce'ye düzenlenen operasyonda, destekli Şii gruplardan oluşan Haşdi Şabi militanlarının da bulunması insan hakları gözlemcilerini endişelendiren bir diğer gelişme olarak göze çarptı. Şehirden kaçabilen az sayıda ailenin, Amriyat el Felluce'de kurulan kamplara ulaştığı, kamplarda insani yardım malzemesine acil ihtiyaç olduğu öğrenildi.

BAĞDAT'TA 24 ÖLÜ
Ordu Felluce'ye operasyon düzenlerken Bağdat'ın Şii bölgelerinde dün sabah art arda terör eylemleri düzenlendi. Şaab bölgesindeki bir pazar yerinde patlatılan bomba yüklü araç 12 kişinin ölümüne neden oldu. Aynı saatlerde bomba yüklü bir otomobil Tarmiya'da bir karakolda, bir araç şehrin güneyinde, bir motosiklet de Sadr'da infilak edince 12 kişi daha öldü. Permerge güçleri de Musul'un doğusunda başlattıkları operasyonda 140 DAEŞ militanını öldürdüklerini ve 9 köyü geri aldıklarını duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağdat ordusu Felluce’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN