'’deki durumu sona erdirecek karadan müdahaledir'

Dışişleri Bakanı Cubeyr, “’deki durumu sona erdirecek olan karadan yapılacak uluslararası müdahaledir.” dedi.

Giriş Tarihi: 31.5.2016 23:58 Güncelleme Tarihi: 1.6.2016 00:13
'Suriye’deki durumu sona erdirecek karadan müdahaledir'

Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, 'deki durumun, karadan yapılacak uluslararası müdahale ile çözüleceğini söyledi.

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen ve ile Yemen'deki krizlerin ele alındığı Körfez İstişare Zirvesi'nin ardından Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Abdüllatif ez-Zeyyani ile düzenlediği bastın toplantısında konuşan Cubeyr, "'deki durumu sona erdirecek olan karadan yapılacak uluslararası müdahaledir." dedi.

Suudi Arabistan'ın yıllardır, Suriye'deki krizin sonlandırılması için karadan uluslararası müdahalenin yapılması gerektiğini dillendirdiğini belirten Cubeyr, karadan müdahale konusunun hala geçerli olduğunu ancak uluslararası karara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Ülkesinin geçen sene, ABD öncülüğünde Suriye'deki terör örgütü DAEŞ'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun bünyesinde olması şartıyla Suriye'ye kara askeri birlikleri göndermeye hazır olduğunu dile getirdiğini hatırlatan Cubeyr, Suudi Arabistan'ın hala söz konusu teklifinin arkasında durduğunu vurguladı.

KİK ÜLKELERİ İLE İRAN ARASINDAKİ İLİŞKİLER

KİK ülkeleri ile arasındaki ilişkilere de değinen Cubeyr, başka ülkeler gibi Rusya'nın da İran ile KİK ülkeleri arasında yakınlaşmayı sağlamak amacıyla rol almaya hazır olduğunu belirttiğini ifade etti. Cubeyr, "Suudi Arabistan ve KİK üyeleri nezdinde İran ile olan krizin, İran'ın bölgedeki ülkelerin içişlerine müdahale etmesi, terörü desteklemesi, casusluk hücreleri yerleştirmesi ve güvenlik ile istikrarı sarsan milisleri eğitmesinden kaynaklanıyor" diye konuştu.

Cubeyr, İran'ın söz konusu eylemlerinden vazgeçtiğinde, politikasını değiştirerek iyi komşuluk ile içişlerine karışmama prensiplerini benimsediğinde daha iyi ilişkilerin inşa edilmesi için kapının açılacağını söyledi.

İran'ın, komşu ve Müslüman ülke olduğunu ve daha iyi ilişkilerinin olması gerektiğini belirten Cubeyr, "Ancak kendilerini yıkmaya çalışan ve ülkelerine terör hücreleri yerleştiren bir devlet ile normal ilişkiler kuramayacaklarını" ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suriye’deki durumu sona erdirecek karadan müdahaledir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN