Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halepli sivillere YPG zulmü

Terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG, Halep’te DAEŞ’ten kaçarak kendi bölgesine girmek isteyen sivillere izin vermedi. BM’ye göre 8 bin sivil arada kaldı

Giriş Tarihi: 1.6.2016
Halepli sivillere YPG zulmü

'deki çatışmaların en kanlı cephesine dönüşen Halep'te sivillerin dramı her geçen gün ağırlaşıyor. Son olarak, terör örgütü PKK'nın uzantısı durumundaki YPG'ye bağlı milisler, DAEŞ katliamından kaçarak Kürtlerin kontrolündeki Şeyh Maksud'a sığınmak isteyen 8 bin dolayında sivile giriş izni vermedi. Gelişmeyi duyuran Birleşmiş Milletler (BM), durumun son derece endişe verici olduğunu belirtti. 'nın desteklediği Beşar Esad rejimi ve DAEŞ'e karşı savaşan muhalif gruplar var olma savaşı verirken, arada kalan sivillere YPG'nin kucak açmaması, ciddi can kaybı risklerini de beraberinde getiriyor. Reuters'a bilgi veren bölge kaynakları, sivillerin, muhalifleri çekilmeye zorlamak için cezalandırıldığını kaydetti. Özellikle stratejik önemdeki Mare kasabası çevresinde yoğunlaşan çatışmaların sonucu, Suriyeli muhaliflerin önümüzdeki süreçte bölgede tutunabilmesi açısından büyük önem taşıyor. Rus savaş uçakları da muhaliflerin halk desteğini zayıflatmak için sivillere bomba yağdırmayı sürdürüyor. Suriye ve Rusya ordularına ait savaş uçakları, sivil halkın yoğunlukta bulunduğu alanları sık sık ve kasten hedef alıyor.

YPG VE DAEŞ HİÇ SAVAŞMIYOR
Çatışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan muhalif kaynaklar, YPG ve DAEŞ'in, sık sık yakınlaşmalarına rağmen sıcak çatışmaya girmekten özellikle kaçındığına dikkat çekiyor. Yaşanan küçük çaplı çatışmaların kısa sürede yatıştığını kaydeden kaynaklar, YPG ve DAEŞ'in Esad rejimiyle koordineli olarak muhaliflere birçok cephede saldırmayı seçtiğini vurguluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halepli sivillere YPG zulmü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN