Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mınbiç'e yönelik operasyon başladı

'de DAEŞ'in merkez olarak kullandığı Rakka kentinin DAEŞ'ten temizlenmesi için 24 Mayıs'ta koalisyon güçlerinin desteği ile Demokratik Güçlerinin (DGS) başlattığı operasyon devam ederken, Fırat'ın batısında yer alan ve DAEŞ'in 'Avrupa kapısı' olarak gördüğü Mınbiç'e yönelik operasyonun bu sabah başlatıldığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 2.6.2016 12:04 Güncelleme Tarihi: 2.6.2016 12:26
Mınbiç'e yönelik operasyon başladı

Karadan operasyon bu sabah saatlerinde başlamadan önce koalisyon uçaklarınca birçok kritik DAEŞ hedefi dan bombalanırken operasyona katılan birliklerin bazı zırhlı araçlarını Fırat nehri üzerinden feribot ile karşıya geçirdiklerine dair görüntüler paylaşıldı.

ve Irak'taki Kürt siteleri, Fırat nehrinin batısında yer alan ve DAEŞ'in, 'Avrupa kapısı' olarak gördüğü Minbiç'e yönelik operasyonun bu sabah başlatıldığını duyurdu. Bugün başlayan operasyondan önce koalisyon uçaklarının Mınbiç'te çok önemli DAEŞ hedeflerini havadan bombaladığı duyurulurken, vurulan hedefler arasında Mınbiç-Cerablus karayolu arasındaki bir köprünün de de bulunduğu ve savaş uçaklarınca havaya uçurulduğu belirtildi. Rakka için 24 Mayıs'ta başlatılan operasyonun öncülüğünü içerisinde PKK'nın 'deki kolu olarak bilinen PYD'nin silahlı kanadı YPG yaptığı Demokratik Suriye Güçleri yaparken, Mınbiç operasyonuna ise DSG'nin katılmadığı belirtildi.

DAEŞ KARŞI SALDIRIYA GEÇTİ

OPERASYONLA BÖLGE DAEŞ'TEN TEMİZLENECEK

Suriye'deki Kürt kaynakları, Mınbiç operasyonuna, Mınbiç Askeri Meclisi bünyesinde yer alan Şems El-Şaml Taburu, Siwar Minbic (Minbic Savaşçıları), Fırat Tugayları Topluluğu (Cindulheremên Tugayı, Fırat Şehitleri Tugayları Topluluğu ve El-Qewsî Tugayı) ve Minbic Türkmenlerinden oluşan birliklerin katıldığını belirtiyor. Bazı kaynaklar, çoğunlukta olmasa da içerisinde YPG'nin bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin de operasyonda yer aldığını iddia etti. Tışrin Barajı'ndan başlayan Mınbiç Operasyonu ile 22 Ocak 2014'ten beri DAEŞ'in elinde olan ilçenin temizlenmesi hedeflenirken, ilçenin DAEŞ'ten geri alınmasından sonra Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkezlerden oluşan Mınbic Bölge Meclisi'ne teslim edileceği kaydedildi.

DAEŞ'İN MAAŞ DEFTERİ GAZİANTEP'TEKİ OPERASYONDA ORTAYA ÇIKTI

ASKERİ ARAÇLAR FERİBOTLARLA FIRAT'IN BATISINA GEÇİRİLİYOR

Mınbiç operasyonuna büyük çoğunluğu Araplar'dan oluşan binlerce savaşçının katıldığı belirtilirken, operasyon ile ilgili de sosyal medyada fotoğraflarlar ve görüntüler paylaşılmaya başlandı. Paylaşılan görüntülerde Fırat nehri üzerinden feribotlarla geçirilen askeri zırhlı araçların olduğu dikkat çekti. Mınbiç Operasyonu'nun kısa sürmesi beklenirken, karadan ilerleyen birliklere havadan koalisyon uçaklarının destek verdiği de belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mınbiç'e yönelik operasyon başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN