Yine Akdeniz yine facia

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte hızlanan göç akını, Akdeniz’deki mülteci facialarına bir yenisini daha ekledi. Dün Girit açıklarında 700 mülteciyi taşıyan 25 metrelik ahşap bir tekne battı. Yüzlerce kayıp var

Giriş Tarihi: 4.6.2016
Yine Akdeniz yine facia
'ın Girit adası açıklarında 700 mülteciyi taşıdığı sanılan bir tekne battı. Dün sabah saatlerinde batan 25 metrelik tekneyi kurtarmaya giden Yunan sahil güvenlik ekipleri ve bölgedeki gemiler, yaklaşık 350 kişiyi Akdeniz'den kurtarmayı başardı. 4 mültecinin cesedine ulaşılırken 350 sığınmacının ise kayıp olduğu öğrenildi. Facianın, Girit adasının Kalon Limenon bölgesinin 75 deniz mili güneyinde gerçekleştiği öğrenildi. Olayın fark edilmesinin ardından Yunan sahil güvenlik ekipleri bölgeye 2 devriye gemisi, bir askeri uçak ve 3 helikopter gönderdi. Bölgeden geçmekte olan 5 gemiye de haber verilerek, mültecileri kurtarma çalışmalarına katılmaları istendi. Hava şartlarının kurtarma çalışmaları için uygun olduğunu belirten Yunan yetkililer "Tüm imkanları seferber ettik" dedi. Yunanistan Sahil Güvenlik Sözcüsü Nikos Lagkadianos "Kurtulanlardan aldığımız bilgiye göre ahşap tekne Afrika kıyılarından yola çıktı" açıklamasında bulundu. Yunan yetkililer, kurtarılan göçmenlerin milliyeti konusunda da henüz bir çalışma yapılmadığını, önceliğin arama-kurtarma çalışmalarına verildiğini söylüyor. Yazın gelmesiyle birlikte 'dan yola çıkarak Avrupa'ya ulaşmak isteyenlerin sayısında patlama yaşandığı kaydedildi. Uluslararası Göç Örgütü, "Sadece geçtiğimiz hafta, Akdeniz'de en az bin mülteci hayatını kaybetti" açıklamasında bulundu. Birleşmiş Milletler, 2016'nın ilk 5 ayında, 204 bin kişinin Akdeniz'i geçerek Avrupa kıtasına ayak bastığını, bu süre zarfında umut yolculuğuna çıkanların en az 2 bin 500'ünün ise denizde hayatını kaybettiğini tahmin ediyor.

Frontex mültecileri kurtarmayı reddetti
Avrupa Birliği'nin sınır kontrol kurumu Frontex'in, Midilli adasına çıkan mültecilere yardım edenleri engellediği ortaya çıktı. Ekiplerin, tepksiz duran bir bebeğe müdahale etmek isteyen doktorları bile uzaklaştırdığı öne sürüldü. Mid-East Eye sitesinin haberine göre, polis de karaya çıkan mültecileri adeta tutuklayarak kamplara götürüyor.

Libya'da insanlık kıyıya vurdu
'nın Zuvara şehri yakınlarında 117 mültecinin cesedinin kıyıya vurduğunu açıklayan Albay Eyub Gassim "Avrupalılar ceset saymaktan başka bir şey yapmıyor" dedi. Perşembe günü alabora olmuş halde bulunan teknede 125 kişinin bulunduğunu tahmin eden yetkililer, kıyıya vuran cesetlerin sayısının artacağını tahmin ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yine Akdeniz yine facia
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN