Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bollywood müziğiyle psikolojik savaş

İngiliz ve özel kuvvetlerinin ’da DAEŞ militanlarına karşı yürütülen psikolojik savaşta Hint sineması Bollywood’un ünlü şarkılarını kullandığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 5.6.2016
Bollywood müziğiyle psikolojik savaş
Suriye ve Irak'ın ardından 'da da bazı bölgeleri ele geçiren terör örgütü DAEŞ militanlarına karşı yürütülen savaşta sıradışı bir 'silahın' kullanıldığı ortaya çıktı. İngiliz basınındaki haberlere göre Batılı güçler, 'daki DAEŞ militanlarına karşı Hint sineması olan Bollywood'un ünlü müziklerini kullanıyor. Haberlere göre Libya ordusunu DAEŞ'e karşı savaşta eğitmek için bu ülkede bulunan ve İngiliz özel kuvvetleri Bollywood müziklerine çok sık başvurmaya başladı. İngiliz özel kuvvetlerinde yer alan Pakistan asıllı bir subayın fikri olan taktiğin çok ciddi oranda işe yaradığı belirtildi. Buna göre İngiliz askerleri, bir keresinde Sirte kentindeki militanların yerlerini tespit etmek için yüksek seste Bollywood müziği çalan iki arabayı terk edilmiş halde bıraktı.

İŞKENCE TEKNİĞİ
Bu sesten rahatsız olan ve kontrol altında tuttukları bölgelerde müziğe karşı olan militanların da hemen araçların yanına gittikleri iddia edildi. Haberde ayrıca DAEŞ militanlarının kullandığı telsizlere çok sık Bollywood müziği veren İngiliz ve ABD askerlerinin böylece militanlara karşı psikolojik savaşta bir adım önde olmayı başardığı öne sürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bollywood müziğiyle psikolojik savaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN