Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Yaşadıklarımız bir simülasyon’

’li milyarder Elon Musk insanoğlunun varlığına dair tezini açıkladı: “Hepimiz neredeyse tamamen Matrix filmindeki gibi başkaları tarafından kontrol edilen bir oyunda yaşıyoruz”

Giriş Tarihi: 5.6.2016
‘Yaşadıklarımız bir simülasyon’
Dünyanın en zengin 100 kişisi arasında bulunan 'li teknoloji girişimcisi Elon Musk, yine kafaları karıştıran bir açıklama yaptı. San Francisco'da bir konferansa katılan 44 yaşındaki Musk, insanoğlunun bir simülasyon içinde yaşadığını iddia etti. Uzay araçları üreten SpaceX ile elektrikli araba geliştiren Tesla şirketlerinin sahibi olan Musk'ın sözleri dünya basınında geniş yer buldu.

'YAKINDA YOK OLACAĞIZ'
Kardeşiyle birlikte insanoğlunun varlık amacını sorgularken bir simülasyon içinde yaşadığımıza karar verdiklerini anlatan milyarder işadamı Musk, düşünceleri daha iyi açıklamak için 3 serilik olan film olan Matrix'i örnek verdi. Musk'a göre insanlar aslında neredeyse tamamen Matrix filmindeki gibi bir oyunun içinde yaşıyor. Konuştuğu salonda kahkahalarla karşılanan tezini anlatırken "Yaşadığımız hayatın gerçek olma ihtimali milyarda bir" diyecek kadar iddialı olan Musk'a göre hayatımız yapay zekalar veya süper bilgisayarlar tarafından bir oyun gibi yürütülüyor. Elon Musk, "40 yıl önce en iyi video oyunumuz Pong'du. Hatırlayın, sadece iki tane diktörtgen ve bir adet nokta vardı o oyunda. 40 yıl sonra video oyunlarında bambaşka bir yere geldik. Artık foto gerçeklik ve 3 boyutlu gerçek hayat simülasyonları içerisinde milyonlarca insan aynı anda oyun oynuyor. Her yıl da bilgisayar oyunlarında daha ileriye gidiyoruz. Hatta 'sanal gerçekliğe doğru gidiyoruz' da diyebiliriz. 1000 sene sonrayı düşünün. Bu hızla devam edersek, oyunlarla gerçek hayatı ayırt etmek imkânsız hale gelecek" diye konuştu. Musk, daha gerçekçi oyunlar geliştiremediğimiz takdirde insanoğlunun çok yakın zamanda yok edileceğini de öne sürdü.

BU HABERİ OKUMANIZ BİLE SİMÜLASYON
Musk'ın tezine benzer görüşlere göre, evrende insanoğlundan çok daha ileride olan uygarlıklar, aslında Dünya'daki olup biten her şeyi bir oyun gibi kontrol ediliyor. Hatta Musk ve bu görüşü savunanlara göre sizin bu haberi okumanız veya herhangi biriyle diyalog kurmanız bile simülasyonun bir parçası.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Yaşadıklarımız bir simülasyon’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN