Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde oruç tutmak yasak

Giriş Tarihi: 6.6.2016 17:47 Güncelleme Tarihi: 6.6.2016 18:06
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde oruç tutmak yasak

Yoğun olarak Uygur Türklerinin yaşadığı 'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde memurlar, öğrenciler ve çocukların oruç tutması yasak. Bazı lokantalara da açık kalma emri verildi.

Komünist Partisi, yıllardır olduğu gibi bu sene de Müslümanların Ramazan ayında oruç tutmasını engellemeye çalışıyor. yönetimine bağlı siteleri, yoğun olarak Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde memurlar, öğrenciler ve çocukların oruç tutmasına yasak getirildiğini duyurdu. 10 milyondan fazla Müslüman Uygur Türkü'nün yaşadığı bölgede, bazı lokantalara açık kalma emri verildi.
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yer alan Korla kentinin internet sitesinde yapılan duyuruda "Parti üyeleri, kadrolar, sivil memurlar, öğrenciler ve çocuklar Ramazan boyunca oruç tutmamalı ve dini aktivitelerde yer almamalıdır. Yiyecek ve içecek satan dükkânlar kapanmamalıdır" ifadeleri kullanıldı.

GÜNEY ÇİN DENİZİ'NDE 'TEHLİKELİ YAKINLAŞMA'

ETNİK GERGİNLİK NEDENİYLE BİNLERCE KİŞİ ÖLDÜ

Tiekeqi kasabasının yetkililerinden Ahmetcan Tohti, parti üyeleri, kadrolar, sivil memurlar, öğrenciler ve çocukların Ramazan boyunca camilere de girememesi gerektiğini ifade etti. Kısıtlamaları eleştiren sürgündeki Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, "Çin, Uygurların inancının Pekin'in liderliğini tehdit ettiğini düşünüyor" dedi.

Çin'i yöneten ve resmi olarak ateist olan Komünist Parti, ülkede yaşayanların inanç özgürlüğü olduğunu iddia etse de, dini toplulukları sıkı bir şekilde kontrol etmeye çalışıyor. Uygur aktivistler, bu durumun bölgedeki etnik gerginliği artırdığını; etnik gerginliğin de son yıllarda binlerce kişinin ölümüne neden olduğunu belirtiyor. Çin ise Sincan'daki çatışmalardan "dini aşırılıkçılık" ve "terör tehdidi"ni sorumlu tutuyor.

AFP

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde oruç tutmak yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN