'nin nükleer faaliyetlerine devam edeceği açıklandı

Dışişleri Bakanı Ri Su-yong, 'nin tepkisine rağmen ülkesinin nükleer gelişmelere ara vermeden devam edeceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 7.6.2016 22:49
Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine devam edeceği açıklandı

Çin- Stratejik ve Ekonomik Diyalog Toplantıları çerçevesinde başkent Pekin'de temaslarda bulunan ABD'de Dışişleri Bakanı John Kerry, Pyongyang'ın nükleer silah üretmedeki amaçlarına yönelik Washington ve Pekin'in yaptırımları devam ettirme konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Kerry'nin "'yi nükleer silah sahibi bir ulus olarak kabul etmeyecekleri" sözlerine karşılık, Kuzey Kore'den "daha geniş kapsamlı ve modern nükleer silah üretmeye devam" açıklaması geldi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı ve Komünist Parti'nin Üst Düzey yetkililerinden Ri, Çin ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer gelişmelere ara vermeden devam edeceğini kaydetti.

Ülkenin resmi yayın organı Rodong Sinmun gazetesinde yer alan makalede de Pyongyan'ın nükleer faaliyetlerini ara vermeden sürdüreceği belirtilirken, "Saldırgan güçler nükleer silahla saldırmadığı sürece Kuzey Kore bu silahlarını kullanmama sözü veriyor." iddasında bulunuldu.

Washington'ın dış politikasının da eleştirildiği makalede, ABD'nin "kendi sonunu hazırladığı" ileri sürüldü.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen ay Birleşmiş Milletler'in (BM) yaptırım kararları sonrasındaki açıklamasında, ülkesini "sağduyulu nükleer silah sahibi bir ulus" olarak tanımlamıştı.

"KUZEY KORE LİDERİ KİM HALASINI ZEHİRLETTİ"

Pyongyang yönetiminin nükleer programının plütonyum kaynağı olduğu bilinen Yongbyon'daki reaktör, 2007'de silahsızlanmaya karşılık gıda yardımı
çerçevesinde kapatılmıştı. Ancak Kuzey Kore yönetimi, geçen yıl reaktörün yeniden çalıştırıldığını duyurmuştu.

KUZEY KORE'YE BÖYLE GÖZDAĞI VERDİLER

Kuzey Kore, 2009 yılı nisan ayında nükleer programına ilişkin silahsızlanma görüşmelerinden çekilmiş ve uluslararası müfettişlerin ülkeye girişi yasaklanmıştı.

BM Güvenlik Konseyi ise 6 Ocak'ta hidrojen bombası, 7 Şubat'ta da roket denemesi yaptığını açıklayan Kuzey Kore'ye ağır yaptırım kararı almıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine devam edeceği açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN