'da sözde Ermeni soykırımı iddialarına ret!

'nın 17 özerk yönetiminden ve ülkenin kuzeybatısındaki Galisya özerk yönetiminin yerel parlamentosu, sunulan sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili bir karar tasarısını reddetti.

Giriş Tarihi: 8.6.2016 19:50 Güncelleme Tarihi: 8.6.2016 20:13
İspanya'da sözde Ermeni soykırımı iddialarına ret!

Galisya Parlamentosundaki Karma Grup tarafından 25 Nisan'da gündeme getirilen ancak Genel Kurulda oylaması bugün yapılan sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin karar tasarısı 32 lehte oya karşı 38 oyla reddedildi.

SÖZDE SOYKIRIMI TANIYAN ÜLKELER

Söz konusu tasarı, 'da ve Galisya bölgesinde en büyük parti olan, muhafazakar sağ görüşlü Halk Partisi'nin (PP) oyları sayesinde kabul edilmezken, aşırı sol, Galisya milliyetçileri ve Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), sözde Ermeni iddialarını destekledi.

Oylamaya ilişkin AA muhabirine değerlendirme yapan Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ömer Önhon, "Galisya Parlamentosu tek taraflı Ermeni söyleminin etkisinde kalmamış ve adaletli bir karar vermiştir." dedi.

Sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili 2015 Mayıs ayında Senatosuna da bir önerge sunulurken, yapılan oylamada 130 "Hayır", 68 "Çekimser" ve 14 "Evet" oyuyla önerge kabul edilmedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'da sözde Ermeni soykırımı iddialarına ret!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN