’dan 'ya tepki!

Giriş Tarihi: 9.6.2016 19:52 Güncelleme Tarihi: 9.6.2016 20:11
Ukrayna’dan Fransa'ya tepki!

Parlamentosu’nun üst kanadı Senato’nun Fransız Hükümeti’ne, Rusya’ya uygulanan yaptırımların aşamalı olarak yumuşatılması yönünde yaptığı çağrı, yönetiminin tepkisine neden oldu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya'nın Doğu Ukrayna'da çok sayıda kişinin ölümüne neden olan çatışmaları körüklediği ve Kırım'da Tatarlar'a ve Ukraynalılar'a baskı uyguladığı şartlarda, yaptırımları yumuşatmayı gerektirecek bir nedenin olmadığı dile getirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Bu belgenin bir deklarasyon niteliğini taşıdığını ve zorlayıcı nitelikte olmadığını anlıyoruz. Öte yandan, belirtmemiz gerekiyor ki, diğer devletlerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı, uluslararası hukukun temel ilkelerinden biridir," ifadesine yer verildi. Açıklamada ayrıca, 'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü garanti eden ülkelerden biri olarak ve Normandiya Dörtlüsü'nü oluşturan ülkelerden biri olarak uluslararası hukuka ve Avrupa değerlerine bağlı kalmaya devam edeceğinin düşünüldüğü ifade edildi.

Parlamentosu'nun üst kanadı olan Senato, dün kabul ettiği bir kararla, Fransız Hükümeti'ne, Rusya'ya uygulanan yaptırımları aşamalı olarak yumuşatması çağrısında bulunmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna’dan Fransa'ya tepki!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN