Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırmızı bisikletli çocuk evine döndü

Muhammed Ali’nin iki günlük merasimi başladı. Erdoğan’ın katılımıyla cenaze namazı kılınan efsane örün naaşı bugün çocukluğunun geçtiği Louisville sokaklarından geçirilerek defnedilecek

Giriş Tarihi: 10.6.2016
Kırmızı bisikletli çocuk evine döndü

Solunum yetmezliği nedeniyle 74 yaşında yaşamını yitiren Muhammed Ali efsane bir ör olma uğruna ayrı kaldığı 600 bin nüfuslu Louisville'e geri döndü. Muhammed Ali'nin iki gün sürecek merasimi için dünyanın dört köşesinden binlerce davetli kente akın etti. Ünlü boksörün doğup büyüdüğü kentte otel odalarının tamamı doldu. Kentteki belediye otobüslerinin ve üst geçitlerin üzerinde Muhammed Ali yazıları dikkat çekerken, Muhammed Ali açısından öneme sahip mekanlara turist otobüs seferleri başlatıldı. Dünya çapında tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali, Louisville halkının kafasında profesyonel kariyerinin dışında daha özel bir anlam taşıyor. Henüz 12 yaşındayken boksör olma hayalini kuran Muhammed Ali kırmızı renkteki bisikletini çalanların peşinden koşarken polis memuru Joe Martin'le tanışmış, Martin sahibi olduğu sporr salonunda Muhammed Ali'ye ilk boks antremanlarını yaptırmıştı. Bu hikayenin hatırasına cenaze töreni hazırlıkları kapsamında kentteki Spaulding Üniversitesi'nin çatısına kırmızı bir bisiklet asıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MUHAMMED ALİ'NİN CENAZESİNE KATILDI

'BEN MUHAMMED ALİYİM'
Öte yandan Louisville'de önceki gün düzenlenen 'I am Ali' (Ben Ali) Muhammed Ali'nin "The Greatest" (En Büyük) lakabından hareketle, çocukların nasıl şartlar içinde olurlarsa olsunlar kendilerine güvendikleri ve ne istediklerini bildikleri takdirde seçtikleri her alanda 'en büyük' olabilecekleri teması işlendi. Etkinliğe yerleştirilen bir duvara çocuklar hangi alanda 'en büyük' olmak istediklerini ve Muhammed Ali'ye karşı hissettiklerini yazdı. Kentin hareketli mekanlarından biri de Muhammed Ali'nin onuruna müze ve kültür merkezi olarak hizmet veren Muhammed Ali Merkezi'ydi. Efsanevi boksörün vefat haberinin gelmesinin ardından merkez adeta ziyaretçi akınına uğradı. Hayranları Muhammed Ali'yi saygılarını sunmak için merkezin önüne çiçekler, boks eldivenleri, fotoğraflar ve Muhammed Ali'yi çağrıştıran türlü eşyalar bırakırken, bol bol da fotoğraf çektiriyor. Muhammad Ali Center önünde kurulan anma noktasını ziyaret edenlerden TIR şoförü Meksikalı Lorenzo Fernandez de "Söyleyecek söz bulamıyorum. Muhammed Ali en büyük boksördü. Kendisinin herhalde beş maçını canlı izlemişimdir. Hayatını kaybettiğini duyunca çok üzüldüm" dedi. Anma köşesine kızı ve torunlarıyla gelen Elane Grewer adlı kadın da "Muhammed Ali benden birkaç yaş büyüktü. Uzun yıllar sağlık sorunları yaşadı. Eşim ve ben onu hep izledik. Onunla gurur duyuyorum. Yıllar önce kendisiyle tanışma imkanı bulmuştum. Buraya ona duyduğumuz saygıyı göstermek için geldik" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MUHAMMED ALİ İÇİN MAKALE KALEME ALDI

CENAZE KORTEJİ BUGÜN
Muhammed Ali'nin cenaze namazının kılındığı Freedom Hall'ün mekan olarak seçilmesinin nedeni de boksörün 1960'ta ilk profesyonel boks maçını burada yapmış olması. "Freedom Hall"de kılınan namaza 20 binin üzerinde Müslüman katıldı. Muhammed Ali'nin naaşı bugün, kentte çocukluğunun geçtiği mekanlardan kortej eşliğinde gezdirilerek Cave Hill mezarlığında defnedilecek.

YILLAR SONRA O SOKAKLARDA...
Muhammed Ali kendisini dünyanın en büyük boksörü olma yolunda hazırlayan ilk süreci de doğduğu Louisville kentinde geçirmişti. 12 yaşındayken tesadüfen tanıştığı polis memuru Joe Martin'in teşvikiyle ilk boks antrenmanlarını yapan Muhammed Ali yıllar sonra ziyaret ettiği kentte tıpkı çocukluğundaki gibi bisiklete binerek eğlenmiş, bu unutulmaz fotoğraf karesi onunla ilgili hatıralar arasındaki yerini almıştı.


CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, LOUİSVİLLE'DE

BALMUMU HEYKELLE POZ
New York'taki Madame Tussauds Müzesi ziyaretçilerini Muhammed Ali heykeliyle karşılamaya başladı. Muhammed Ali'nin boks eldivenli mumya heykelini yapan müze, efsanevi şampiyonun vefatı nedeniyle onun anısına heykelini müzenin girişine koydu.

YILDIZLARDAN TAZİYE YAĞDI
ABD'nin Berkeley kentinde konser veren Paul Simon seslendirdiği 'Boxer' şarkısını yarıda keserek Muhammet Ali'nin vefat haberini duyurdu. Simon, konserinin son parçası "The Sound of Silence"ı da Muhammed Ali'ye ithaf etti. Beatles'ın üyelerinden Paul McCartney de sosyal medya hesabına "En büyük boksör olması yanında, güzel, nazik ve büyük bir mizah duygusuna sahip bir kişiydi. Dünya gerçekten muhteşem bir insanı kaybetti" mesajını yazdı.

ANKARA'DA BELEDİYE PARKA İSMİNİ VERDİ
Büyükşehir Belediyesi Keçiören Esertepe Parkı'nın ismini "Muhammed Ali Esertepe Parkı" olarak değiştirdi. Yapılan açıklamada, "AK Parti Grubu'nun önerisi üzerine, geçen yıl Erdoğan'ın katılımıyla açılışı yapılan Esertepe Parkı'nın adının 'Muhammed Ali Esertepe Parkı' olması üyelerin oy birliği ile kabul edildi" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı bisikletli çocuk evine döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN