Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güllerle uğurlandı

Muhammed Ali’nin si, doğup büyüdüğü Louisville sokaklarından kortej eşliğinde geçirildi. Efsane boksörün cenazesi kapısına güller dökülen Cave Hill Mezarlığı’na defnedildi

Giriş Tarihi: 11.6.2016
Güllerle uğurlandı
Solunum yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yuman efsane boksör Muhammed Ali (74) dün doğduğu ve büyüdüğü kent Louisville'deki Cave Hill Mezarlığı'na defnedildi. merasiminin ikinci gününde, kent merkezindeki Yum Center'da halkın ücretsiz davetiye alarak katıldığı bir anma töreni gerçekleştirildi. Muhammed Ali'nin sadık dostlarından komedyen Billy Crystal ve spor muhabiri Bryant Gumbell da buradaki törende birer konuşma yaptı.

İNTERNETTEN YAYIN
22 bin kişinin katıldığı töreni, internetten canlı yayınla dünyanın dört bir köşesindeki yüz milyonlarca insan izledi. Ardından cenazenin araca konması sırasında tabutu, ünlü sporcular Mike Tyson, Lennox Lewis ile aktör Will Smith ve yakınları kaldırdı. Ali'nin eşi Lonnie ile eski eşleri ve çocukları da korteje katıldı. Muhammed Ali'nin cenaze töreniyle ilgili tüm ayrıntıları hayattayken kendisinin planladığı, çocukluk yıllarını yaşadığı sokaklardan helallik almak için geçmek istediği lanmıştı. Cave Hill Mezarlığı'na kadar yaklaşık 30 kilometre süren yolculukta ünlü sporcunun cenazesi, çocukluğunun geçtiği Grand Sokağı'ndaki evi, boksu öğrendiği spor salonu ve adına kurulan ile ismini taşıyan caddenin de aralarında bulunduğu güzergahı takip etti.

YER TUTTULAR
Louisville halkı cenazenin geçeceği yolun kenarlarına sabahın ilk ışıklarıyla sandalyelerini yerleştirerek yer tuttu. Kortejin geçişi sırasında hayranlarından "Ali, Ali" sesleri duyuldu. Çok sayıda hayranının önünde toplandığı mezarlığın girişi de gül yapraklarıyla süslendi.

SADECE 'ALİ' YAZACAK
22 yaşında Müslümanlığı seçen Muhammed Ali'nin mezar taşında, sadece 'Ali' yazacağı öğrenildi. Cenazenin defnedilmesinin ardından, KFC Yum! Center'da da tören düzenlendi. Muhammed Ali'nin yasını bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle tutacak Louisville'de efsane boksör adını taşıyan müze açık tutulacak. Ali'nin ailesi de ziyaretçilerden çiçek ve armağan getirmek yerine, başlattığı sosyal çalışmaları sürdürebilmesi için merkeze bağışta bulunmalarını rica etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güllerle uğurlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN