ile yeniden diplomatik ilişki kuruyor

Dışişleri Bakanı Dion, ile yeniden diplomatik ilişki kurmak için Tahran yönetimi ile görüşmelere başladıklarını, temasların tarafsız bir bölgede "adım adım" ilerlediğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 11.6.2016 21:54
Kanada ile İran yeniden diplomatik ilişki kuruyor

Dışişleri Bakanı Stephane Dion, ile yeniden diplomatik ilişki kurmak için Tahran yönetimi ile görüşmelere başladıklarını, temasların tarafsız bir bölgede "adım adım" ilerlediğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Dion, ülkenin resmi yayın kuruluşu CBC'de yaptığı açıklamada, ile 2012'den beri kopuk olan diplomatik ilişkilerin yeniden tesisi için görüşmelere başladıklarını söyledi.

Görüşmelerin nerede ve ne zaman başladığı konusunda bilgi vermeyen Dion, "Resmi seviyede görüşmelere başladık. Görüşmeler, tarafsız bir bölgede adım adım ilerliyor" dedi.

Dion, "Görüşmelerin New York'ta yapılıp yapılmadığı" sorusuna ise, "Yorum yapmayacağım." cevabını verdi.

"Devasa sorunlarımız var"

Kendilerinden önceki Harper hükümetinin, İran'ı "Teröre destek veren ülkeler" listesine aldığını anımsatan Dion, bunu değiştirmek için bir planları olmadığını kaydetti.

Kanada'nın İran ile "devasa" sorunları olduğunu kaydeden Dion, "İran'ın insan hakları sicili, Suriye'de Esed ve Hizbullah'a destek vermesi ile İsrail'e karşı bir tehdit olarak durması bunların başında geliyor." dedi.

"Elçilikler hemen açılmayacak"

Dion, adım adım ilerleyen görüşmelerin ilk adımının, karşılıklı elçiliklerin hemen açılması olmayacağını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanada ile İran yeniden diplomatik ilişki kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN