Rus savaş uçakları sivillere fosfor bombası ile saldırdı

Askeri kaynaklar, Rus savaş uçaklarının Halep'in kuzeyinde yer alan Handarat bölgesinde sivilleri alan fosfor bombası kullandığını, saldırılar sonucunda 2 çocuğun hayatını kaybettiğini, 6 sivilin ise yaralandığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 11.6.2016 18:45 Güncelleme Tarihi: 11.6.2016 18:51
Rus savaş uçakları sivillere fosfor bombası ile saldırdı

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre Rus ordusuna ait savaş uçakları, 8 Haziran 2016 tarihinde Suriye'nin Halep şehir merkezi kuzeyinde yer alan Handarat bölgesinde sivilleri alan fosfor bombası kullandı. Saldırılar sonucunda 2 çocuğun hayatını kaybettiği, 6 sivilin ise yaralandığı bildirildi.

Rusya'nın sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde söz konusu bombayı kullanmasının uluslararası anlaşmalar ve özellikle 1980 Konvansiyonel Silahlar Anlaşması gereği suç teşkil ettiğine dikkat çekilerek, yayımlanan ve bazı yerlerde yer alan görüntülerde fosforun bomba patladıktan sonra yanarak aşağı indiği ve yerde patlamalarla birlikte yanmaya devam ettiğinin görüldüğü kaydedildi. Fosfor bombası dumanının teneffüs edilmesi halinde ciğerlerde ani oluştuğu ve teneffüs eden kişinin havasızlıktan boğulduğu belirtildi. Beyaz fosforun yaktığı kişilerin elbiselerinde fazla iz meydan gelmediği, yanmanın vücut içerisinden cildin altında sürdüğü kaydedildi. Hemen sonraki aşamada ise insan vücudunun içten dışa doğru yandığı, yanma bir kez başladığında durdurulamadığı vurgulandı.

Rus savaş uçakları Halep'teki sivillere fosfor bombasıyla saldırdı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus savaş uçakları sivillere fosfor bombası ile saldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN