Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez’de fiyasko

İngiliz donanmasına ait 6 savaş gemisi, aşırı sıcak nedeniyle Basra Körfezi’nde arızalandı. Gemilerin teknik bakımdan sıcağa dayanıklı olmadığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 12.6.2016
Körfez’de fiyasko

Kraliyet Donanması'na ait 6 geminin, geçtiğimiz günlerde Basra Körfezi'nde aniden arızalanması, ilginç bir skandalı da gün yüzüne çıkardı. Daily Mail gazetesinin konuyla ilgili haberine göre, teknik donanım bakımından soğuk denizlere uygun şekilde üretilen Tip-45 türü savaş gemileri, herhangi bir kontrole tabi tutulmadan Ortadoğu'nun sıcak denizlerine gönderilince, ortaya bu garip durum çıktı. Gazete, gemilerin karanlık sularda gece yarısı seyir halindeyken aniden arızalandığını, onlarca asker ve teknik elemanın saatlerce denizin ortasında mahsur kalarak kurtarılmayı beklediğini de yazdı. Haberde, çatışma bölgelerine gönderilen gemilerdeki bu teknik zaafın sorumlularının mutlaka açıklama yapması gerektiği belirtilirken, üretici firmanın "Savunma Bakanlığı, gemilerin sıcak denizlere ineceğini bize söylemedi" ifadeleri aktarıldı. Bakıma alınan savaş gemilerinin, teknik açıdan güçlendirilmesi çalışmalarına başlandığı da belirtildi.

SİYASETÇİLER DE TEPKİLİ
Konu, siyasetçiler arasında da ciddi bir tartışma başlattı. Parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı Julian Lewis, "Kraliyet Donanması kaç yıldır Körfez'de? Yüz yıldan fazla. O zaman, neden bu tür iklim koşulları bize sürpriz oluyor ki? Neden, karşılaşılabilecek engeller ve zorluklar hesaplanmadı?" diye sordu. Gemilerin savaş için uygun olduğunu savunan İngiliz Savunma Bakanlığı ise, medyada geniş bir şekilde yer alan konu hakkında soruşturma başlatıldığını bildirmekle yetindi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez’de fiyasko
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN