Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan ' yaptırım' çağrısı

Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, Avrupa Birliği ve ABD’ye ’ya karşı yaptırımları uzatma çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 12.6.2016 21:58 Güncelleme Tarihi: 12.6.2016 22:02
Moldova'dan 'Rusya yaptırım' çağrısı

Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, Avrupa Birliği ve ABD'ye 'ya karşı yaptırımları uzatma çağrısında bulundu.
QHA'nın haberine göre Kişinev'de 11 Haziran tarihinde Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka yaptığı görüşmede Nicolae Timofti, Moldova'nın ayrılıkçı bölgesi olan Transdinyester'in, Kremlin'in yanlısı ayrılıkçıları kışkırtıp çatışmaya neden olduğu "ilk deneyi" olduğunu hatırlattı.

Moskova'nın, Rusya'ya karşı yaptırımlara neden olan Ukrayna'daki ayrılıkçılığı desteklemesinden çok daha önce Transdinyester'deki ayrılıkçıları desteklemeye başladığını ifade eden Timofti, "Rusya, Moldova üzerindeki etkisini korumak istiyor ve bu, Moldova'nın Avrupa Birliği ile yakınlaşmasına ciddi engel oluyor" dedi.

Rusya'nın Transdinyester'deki ayrılıkçıları desteklemeye devam ettiğini ve Moldova'nın diğer bölgelerinde de ayrılıkçıların etkisini yaymaya çalıştığını belirten Nicolae Timofti, bu nedenlerden dolayı Avrupa Birliği ve ABD'nin yaptırımlarına ihtiyaç duyulduğunu, yaptırımların uygulanmaya devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Kırım'ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk bölgelerinde çatışmalar meydana geldi. Rusya yanlısı teröristler Rus askerlerin yardımıyla Doentsk ve Lugansk bölgelerinin bir kısmını işgal ederek sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerini kurdu. Dünyanın birçok ülkesi, teröristleri desteklediği için Rusya'ya karşı yaptırım uyguladı. Rusya, Ukrayna'da Rus askerlerinin olmadığını sadece Rusya'dan gönüllülerin savaştığını savunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moldova'dan 'Rusya yaptırım' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN