Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun ziyareti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyarette bulunmak için bugün 'ya gidiyor.

Giriş Tarihi: 14.6.2016 12:17

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu ülkedeki resmi temaslarına yarın başlayacak.

Bakan Çavuşoğlu'nun ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena, Başbakan Ranil Wickremesinghe ve Meclis Başkanı Karu Jayasuriya tarafından kabul edilmesi ve Dışişleri Bakanı Mangala Samaraweera ile Kalkınma Stratejileri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Malik Samarawickrema'yla bir araya gelmesi öngörülüyor.

Ziyarette ayrıca iki ülke arasında müzakereleri tamamlanmış olan " Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Diplomatik Eğitim, Bilgi Değişimi ve Dokümantasyon Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın da imzalanacağı öğrenildi.

Sri Lanka'ya Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilecek bu ilk ziyarette, ikili ilişkiler ve işbirliği konuları ele alınacak.

Bakan Çavuşoğlu'nun ziyareti, başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere 'yle üye olduğu uluslararası kuruluşlarda, özellikle terörizmle mücadele konusunda Türkiye'nin sunduğu karar tasarılarına ortak sunucu olan ve aktif olarak Türkiye'yi destekleyen Sri Lanka'yla ikili ilişkilerin her alanda geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi açısından önemli.

TÜRKİYE- SRİ LANKA İLİŞKİLERİ

Türkiye'nin, Hint Okyanusu'nda stratejik konuma sahip Sri Lanka'yla diplomatik ilişkileri, 1864'te Osmanlı Devleti'nin Hassen Lebbe Marikkar'ı fahri konsolos olarak atamasıyla başladı.

1889 yılında Japonya'ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni, güzergahı üzerinde bulunan Kolombo Limanı'nı ziyaret etti.

1948 yılında bağımsız olmasının ardından, Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçiliği, o dönem Seylan olarak bilinen Sri Lanka'ya; Seylan'ın Tel Aviv Büyükelçiliği de Türkiye'ye akredite oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın başbakanlığı döneminde, 2004 yılında Güney Asya'da meydana gelen tsunami felaketinin ardından 10 Şubat 2005'te Sri Lanka'yı ziyaret etmesi ikili ilişkilerin ilerlemesinde önemli bir adım oldu.

O dönem Sri Lanka Cumhurbaşkanı olan Mahinda Rajapaksa da 2008'de Türkiye'ye resmi ziyarette bulundu.

2012'de Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçiliğinin açılmasıyla ve 1 Şubat 2013'te Türkiye'nin Kolombo Büyükelçiliğinin faaliyete geçmesiyle iki ülkenin sorunsuz devam eden ilişkileri daha ileri bir aşamaya taşındı.

EKONOMİK İLİŞKİLER

2015 yılında iki ülkenin ticaret hacmi 139,1 milyon dolar, ihracatı 51,2 milyon dolar, ithalatı ise 87,9 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Sri Lanka'nın Türkiye'ye yönelik doğrudan sermaye yatırımı yok ancak Sri Lanka'da 4 kayıtlı Türk sermayeli firma faaliyet gösteriyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) yürüttüğü konut projesiyle Türkiye'den Sri Lanka'ya yapılan doğrudan sermaye yatırımının yaklaşık 3 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Türkiye-Sri Lanka Karma Ekonomik Komisyonunun (KEK) ilk ve son toplantısı 23 Kasım 1990'da Kolombo'da yapıldı. KEK'in devam toplantısının 2015'te yapılması kararlaştırıldı ancak Sri Lanka, toplantının Nisan 2016'ya ertelenmesini talep etti. Türkiye, nisanda gerçekleşmeyen KEK toplantısının yapılması için yeni bir tarih önerisinde bulunacak.

TÜRKİYE'DEN SRİ LANKA'YA YAPILAN YARDIMLAR

Türkiye, Sri Lanka'daki tsunami felaketinin ardından bu ülkeye 2004 yılında 1 milyon 50 bin dolar ve 2005 yılında 600 bin dolar yardımda bulundu.

Weligama bölgesindeki tsunami mağdurları için Kızılay tarafından Midigama Türk Köyü inşa edildi. Mannar bölgesinde de Türkiye'nin taahhüt ettiği 100 hanelik konut projesi TİKA tarafından tamamlandı.

Öte yandan, 2013'te Sri Lanka'daki bir sivil toplum kuruluşuyla anlaşan TİKA, 1990 yılında Tamil teröründen kaçarak yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalan halk için 100 hanelik konut projesi başlattı. Toplam bedeli yaklaşık 550 bin dolar olan proje, 2015'in ilk çeyreğinde Sri Lanka makamlarına teslim edildi.

Sri Lanka'da geçen ay meydana gelen sel felaketinin ardından da Türk Kızılayı mağdurlara dağıtılmak üzere ülkeye 20 adet 16,5 metrekarelik aile yaşam çadırı, 100 güneş enerjisiyle çalışan lamba ve 100 battaniyeden oluşan yardım paketi gönderdi. Sri Lanka'ya giden Türk Kızılayı ekibi, yerel piyasadan temin edilen iç çamaşırı ve hijyen malzemesini de 500 kişiye dağıttı.

TÜRKİYE BURSLARI

Öte yandan, 1992'den bu yana 20 Sri Lanka vatandaşı Türk hükümetinin verdiği burslardan yararlandı.

"Türkiye Bursları" kapsamında 2015-2016 eğitim-öğretim yılında, Sri Lanka vatandaşlarına 4'ü lisans, 1'i yüksek lisans ve 2'si doktora olmak üzere 7 burs verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Sri Lanka ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN