Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, Komisyonu başkanlığına seçildi

Uluslararası kanunu çiğneyen ülkelerin başında gelen, Filistin'de onbinlerce masumu öldüren, Filistin'e yardım götüren Mavi Marmara gemisindeki yardımseverleri katleden, 'in Filistin'deki okullarını dahi imha eden , birçok kararını uygulamadığı BM'nin daimi 6 komisyonundan birinin başkanlığına seçildi. Bazı üyelerin itirazları nedeniyle gizli yapılan oylama sonucunda Komisyonu başkanlığına seçilen İsrail böylelikle 1949’dan beri üye olduğu BM’de ilk kez bu düzeyde bir koltuğa oturmuş oldu.

Giriş Tarihi: 14.6.2016 15:54 Güncelleme Tarihi: 14.6.2016 16:05
İsrail, BM Hukuk Komisyonu başkanlığına seçildi

Sembolik bir öneme sahip olan Komisyonu, BM Genel Kurulu'na raporlayan 6 daimi komisyondan biri. Bu komisyonların başkanlığına seçilen ülkeler, genellikle uzlaşma yoluyla seçiliyor. Ancak BM'deki Arap ve Müslüman ülkelerin gruplarının 'in bu komisyona başkan atanmasıyla ilgili itirazları üzerine gizli bir oylama düzenlendi. İsrail 175 oyun 109'unu kazanarak 10 oyda kalan İsveç'i büyük bir farkla geride bıraktı.
Daha önce BM'nin kendisiyle ilgili onayladığı birçok kararı uygulamayan İsrail böylelikle BM'nin uluslararası hukukla ilgilenen komisyonunun başına gelmiş oldu.

İSRAİL MESCİD-İ AKSA'YI HARİTADAN SİLDİ

ARAP ÜLKELERİ İSRAİL'İN LEHİNE OY KULLANDI

Londra merkezli El Kuds El Arabi gazetesi, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, en az 4 Arap ülkenin İsrail lehine oy kullandığını yazdı.
Memnuniyetini dile getiren İsrail BM Temsilcisi Danny Danon, 'Bu konuma seçilmiş ilk İsrailli olmakta gurur duyuyorum' değerlendirmesini yaptı.
ABD ise oylama yapılması konusundaki ısrara tepkiliydi. ABD BM Temsilcisi Yardımcısı David Pressman, "İsrail'i sistematik bir şekilde uzaklaştıran değil onu içine alan ve yakınında tutan bir BM'ye ihtiyacımız var' ifadesini kullandı.

İSRAİL'İN YIKTIĞI CAMİLERİ TÜRKİYE AYAĞA KALDIRIYOR

'ULUSLARARASI KANUNU ÇİĞNEYEN ÜLKELERİN BAŞINDA GELİYOR'

BM'de gözlemci devlet statüsünde olan Filistin delegesi Şefi Riyad Mansur, oylama sonucuna tepkili. BM Hukuk Komisyonu'nun başkanlığına seçilen İsrail'in 'uluslararası kanunu çiğneyen ülkelerin başında geldiğini' ifade eden Mansur, bunun komisyonun işlevini yerine getirmesi konusunda engel olacağını söyledi:

"Her geçen gün radikalleşmeye giden, Fransa'nın ortaya koyduğu barış inisiyatifine sırtını dönen, yerleşim politikasında hız kesmeyen, tüm uygulamalarıyla uluslararası kanunu çiğneyen İsrail, adeta uluslararası toplum tarafından ödüllendirilmiş oldu." Akdeniz kıyısında yer alan İsrail, BM'de Asya-Pasifik grubunda temsil ediliyordu. Ancak birçok Arap ve Müslüman ülkenin de üye olduğu bu grupta soğuk bir tutumla karşılanan İsrail, Batı Avrupa ve Diğer Devletler Grubu'na transfer oldu. Bu transferle İsrail BM Hukuk Komisyonu'nun başkanlığı için aday gösterilme şansını yakaladı.

(Al Jazeera ve Reuters)

BM GENEL KURULU YENİ BAŞKANINI SEÇTİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail, BM Hukuk Komisyonu başkanlığına seçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN