Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Latin dansları partisini seçti

’de eşcinsellerin gittiği bir gece kulübünde katliam yapan Ömer Metin’in o gece mekânda Latin dansları partisi düzenleneceğini bildiği ve saldırı planını buna göre yaptığı belirlendi. Saldırganın eski iş arkadaşı: Ömer homofobik ve ırkçıydı

Giriş Tarihi: 14.6.2016
Latin dansları partisini seçti
'de 11 Eylül'den sonraki en kanlı terör eylemi olarak kayıtlara geçen Orlando Katliamı ve saldırının faili Ömer Metin hakkındaki bilinmeyenler gün yüzüne çıkmaya başladı. Yapılan soruşturmada saldırının gerçekleştiği gece, Pulse isimli kulüpte Latin dansları partisi düzenlendiği, Ömer Metin'in katliam zamanını bu özel etkinliğin tarihine göre ayarladığı sonucuna varıldı.

GAY TOPLUMUNUN YARDIMLAŞMA MERKEZİYDİ
Pulse kulüp, erkek kardeşi 1991'de AIDS'ten ölen bir kadın tarafından açılmıştı. 2004'te mekanı satın alan Barbara Poma kulübü bir bardan daha çok Orlando'daki gay toplumunun yardımlaşma merkezine dönüştürdü. Latin dansları partisi düzenlenmesi nedeniyle saldırının kurbanlarının çoğu hispanik kökenli. Saldırı anında mekanda 350 kişi olduğu öğrenildi. Öte yandan dün polis 50 olarak açıkladığı kurban sayısını revize ederek ölenlerin saldırgan hariç 49 kişi olduğunu duyurdu.

10 MİLYON ABD'LİDE O TÜFEK VAR
New York doğumlu Ömer Metin 10 yıldır Florida'da yaşıyordu. Afgan bir ailenin çocuğu olan 29 yaşındaki Metin, güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu ve silah taşıma ruhsatı vardı. Metin'in saldırıdan 15 gün önce iki silah satın aldığı tespit edildi. Metin'in saldırıda kullandığı silahın AR-15 av tüfeği olduğu açıklandı. ABD'de 10 milyon kişinin bu tüfeğe sahip olması endişe verici.

DAEŞ SALDIRIYI SAHİPLENDİ
Ömer Metin'in saldırı öncesi, DAEŞ'e bağlılığını bildirmesi kafaları karıştırmıştı. Metin'in, DAEŞ'ten talimat aldığına dair net bulguya rastlanmadı. ABD Başkanı Barack Obama da böyle bir delil ya da bulgunun olmadığını açıkladı. Ancak DAEŞ "Saldırıyı gerçekleştiren şahıs örgütümüzün ABD'deki askeridir" açıklamasıyla olayı sahiplendi. Metin'in eski iş arkadaşlarından Daniel Gilroy ise " O homofobik ve siyahi düşmanıydı. 3 cümlesinden biri, siyahileri ya da eşcinselleri aşağılamaya yönelikti. Katliama şaşırmadım" dedi.

POLİSİN DELİK AÇTIĞI DUVARDAN ÇIKIP ATEŞ ETTİ
Orlando Polis Şefi John Mina saldırganın etkisiz hale getirilmeden önce rehinelerin kurtarılması için buldozerle yıkılan duvardan çıkıp güvenlik güçlerine ateş açtığını söyledi. Mina "Ekiplerimiz tuvaletlerin olduğu bölümdeki rehineleri kurtarmak için duvarda delik açmak istedi. Patlayıcılar işe yaramayınca buldozerle delik açıldı. O sırada saldırgan elinde ve belindeki silahlarla delikten çıkarak polislere ateş açtı. Ancak hiçbir polis yaralanmadan etkisiz hale getirildi" dedi.

ESKİ EŞİ ANLATTI:
Bipolar kişilik bozukluğu vardı
Saldırganın eski eşi Sitora Yusufiy "Onda bipolar kişilik bozukluğu vardı. 4 ay birlikte yaşadık. Çamaşır veya bulaşığı bahane edip beni döverdi. Ömer Metin'le 8 yıl önce internette tanıştık. Onunla evlenmek için Florida'ya taşındım. Ailemle konuşmama bile izin vermedi. Hiçbir terör örgütüyle bağlantısı olduğunu sanmıyorum. Olayı duyunca şok geçirdim" dedi.

Gay yürüyüşüne olağanüstü önlem
ABD Orlando'daki saldırının şokunu yaşarken Los Angeles'ta dün gay'lerin geleneksel Onur Yürüyüşü'ne saldırı hazırlığında olan bir şüpheli yakalandı. Şüphelinin aracında silah ve patlayıcılar bulundu. Ancak yürüyüş iptal edilmedi. Korteje kurşun geçirmez yelekli askerler zırhlı araçlarla katıldı.

Müslüman lider: Biz barışı öğrettik
ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi silahlı saldırıyı kınadı. Fort Pierce İslam Merkezi İmamı Syed S. Rahman "Ömer Metin, oğluyla düzenli olarak merkezimize gelir dualara katılırdı. Dua bittiğinde hiçkimseyle konuşmadan sessizce ayrılırdı. Biz barışı ve adaleti öğretiyoruz. O yüzden bunu yaptığına inanamıyorum. Sanırım bu psikolojik bir problem" dedi.

AP: Başkan adaylarının stratejilerini etkiler
ABD Başkanlık seçimlerinde Demokratlar'ın adayı Hillary Clinton'la Cumhuriyetçi Donald Trump arasındaki yarış devam ederken bu trajik olayın başkan adaylarının bundan sonraki seçim kapmanyalarında nasıl etkili olacağı tartışılıyor. Associated Press haber ajansının analiz haberinde Cumhuriyetçi Donald Trump'ın Müslümanlar'ın ülkeye girişinin yasaklanması yönündeki radikal söylemini bu saldırının yarattığı tepkiyi de kullanarak daha da güçlendireceği, Clinton'ın ise mitinglerinde ABD'de bireysel silahlanmaya son verilmesine vurgu yapacağı tespiti yapıldı.

Türkiye kınadı
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde Amerikan bayrağının yarıya indirildiği görüldü. Başkan Obama ABD genelinde bir günlüğüne bayrakların yarıya indirilmesi talimatı verdi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'da saldırıyı kınama mesajı yayımladı.

Dünya lanetledi
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Korkunç saldırıyı şiddetle kınıyorum. Terör ve nefret bizi değiştirmeyecek.
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini: İnsanların cinsel tercihleri ya da dini inançları nedeniyle katledilmesi trajedi. Amerikalılarla dayanışma içerisindeyiz.
Rusya: Barbar saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının üzüntü ve acısını paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin: Saldırıyı kınıyor, ABD'li kardeşlerimizle omuz omuza olduğumuzu bilmelerinizi istiyoruz.
Afganistan Devlet Başkanı Ashraf Ghani: Hiçbirşey sivillerin öldürülmesini haklı kılamaz.
Papa Francis, İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth, Fransa Belçika ve İngiltere hükümetleri saldırıyı lanetleyen mesajlar yayımladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Latin dansları partisini seçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN