Türkiye'nin en iyi haber sitesi

obezitede 22’nci sırada

Küresel Beslenme Endeksi açıklandı. Dünyanın yüzde 44’ü yetersiz besleniyor. Yetersiz beslenmenin anlamı ise aç kalmak değil sağlıksız gıdalar tüketmek. Yani insanlar şişmanlıyor ancak beslenemiyor

Giriş Tarihi: 15.6.2016
Türkiye obezitede 22’nci sırada
Küresel Beslenme Endeksi, dünyada obezitenin artışının yetersiz beslenme oranını tetiklediğini ortaya koydu. Rapora göre de bu sorunu yaşayan birçok ülkeden biri. Endeks, Hollanda merkezli Beslenmeye Erişim Vakfı tarafından yayımlanıyor.

HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ SORUNLU
obezitede % 66.3'lük oranla 22.'nci sırada. Rapor, dünyadaki sağlık örgütlerinin verilerinden hareketle, dünyada obezite sorununun en az görüldüğü beş ülkenin, Doğu Timor, Kuzey Kore, Burundi, Afganistan ve Myanmar olduğunu aktarıyor. Bu sorunun en fazla görüldüğü ülkelerse sırasıyla Palau, Nauru, Samoa, Tonga ve Marshall Adaları. Sorunun yoğun olarak yaşandığı ilk 25 ülke içinde Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Suudi Arabistan, ABD, Libya, Lübnan, Ürdün de yer alıyor. Obezite oranları yetersiz beslenenlerin sayısını artırıyor. Rapor, dünyanın, hem obezite hem de açlıktan kaynaklanan büyük bir yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. 129 ülkenin incelendiği endekse göre dünya çapındaki ülkelerin yüzde 44'ü hem yetersiz beslenme hem de obeziteyle ilgili çok kritik bir seviyede yer alıyor. Bu, dünyadaki her üç kişiden birinin, farklı formlarda yetersiz beslenme sorununu yaşadığı anlamına geliyor. Raporu hazırlayanlar, yetersiz beslenmenin bu dönemin "yeni bir normali" haline geldiğini belirtiyor.

ŞEKER, TUZ BOLCA VAR, BESİN YOK
Yetersiz beslenme geleneksel olarak açlık çeken çocuklar, bodur büyüme ve enfeksiyona yatkınlıkla ilişkilendirilen bir olgu. Bunlar hâlâ büyük problemler olmaya devam etse de bu alanlarda gelişme yaşanıyor. Ancak raporu hazırlayanlar obezite artışından kaynaklanan sorunun altını çiziyor. Raporun sahipleri, obezitenin dünyanın hemen hemen her bölgesinde ve hemen hemen her ülkesinde yaşandığını söylüyor. Çalışma, yüz milyonlarca insanın aşırı kilolar nedeniyle yetersiz beslenme sorunu yaşadığının altını çiziyor. Rapora göre obezite sorunu yaşayanların kanında aşırı derecede şeker, tuz ile kolesterol var ve yeterli besin maddesi yok. Araştırmayı yöneten bilim insanlarından Prof. Corinna Hawkes raporun, yetersiz beslenmeyi yeniden tanımladığını söyledi: Yetersiz beslenme kelimenin tam manasıyla kötü beslenme demek. Bir insanın yeterli düzeyde beslenmemesi demek. Çok ince olmanız, yeteri hızda büyümemeniz gibi sonuçları vardır. Ya da, aşırı kilolu olmanız veya yüksek kan şekerine sahip olmanız demek olabilir. Raporu hazırlayanlar, yetersiz beslenme sorununa karşı acil önlem alınması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye obezitede 22’nci sırada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN