Ortadoğu süreci

Fransa'nın Süreci Özel Temsilcisi Vimont, -Filistin barış görüşmeleri çerçevesinde Dışişleri Bakanı Şükri ile Kahire'de bir araya geldi

Giriş Tarihi: 16.6.2016 17:11 Güncelleme Tarihi: 30.1.2017 12:56
Ortadoğu barış süreci

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kahire ziyareti kapsamında Şükri ile bir araya gelen Vimont, 3 Haziran'da Paris'te düzenlenen Ortadoğu Süreci Bakanlar Toplantısı'nın sonuçları ile yıl sonunda yapılması beklenen uluslararası toplantının sonraki adımlarını değerlendirdi..

Görüşmede Vimont'un, -Filistin barış sürecinin devam etmesi ve müzakerelerin başlaması için tarafların teşvik edilmesi çerçevesinde Mısır vizyonunu dinlemek istediğini ifade ettiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, barış görüşmelerinin yeniden başlamasına dair Mısır'ın vizyonuna ilişkin bilgi verilmedi.

Mısır parlamentosu Arap İşlerinden Sorumlu Komite Başkanı Said el-Cemal, Vimont ile dün gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Filistin devleti için nihai çözüme ulaşma hedefiyle Fransa girişiminin belirlediği iki yıllık zaman diliminde mutabık kalındığını belirtmişti.

Barış Süreci Özel Temsilcisi Vimont, bölge ülkelerinin yetkilileriyle Fransa'nın barış girişimini aktif hale getirilmesi konusunu görüşmek üzere Ürdün'ün ardından dün Kahire'ye gelmişti. Vimont'un Mısır ziyaretinin 3 gün sürmesi bekleniyor.

Fransa, Ortadoğu barış sürecini yeniden başlatmak amacıyla, 3 Haziran'da başkent Paris'te Ortadoğu Barış Süreci Bakanlar Toplantısı'nı düzenlemişti. Konunun tarafları olan İsrail ve Filistin'in katılmadığı toplantının, yıl sonunda gerçekleştirilmesi planlanan uluslararası toplantı için ön hazırlık olduğu ifade edilmişti.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri inşasını durdurmayı, 1967 sınırlarının esas alınması ve Filistinli tutukluların serbest bırakılması şartlarını kabul etmemesi sebebiyle Nisan 2014'te durmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu barış süreci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN