’da halk marketleri yağmalıyor

Giriş Tarihi: 16.6.2016 11:20 Güncelleme Tarihi: 18.10.2017 13:55
Venezuela’da halk marketleri yağmalıyor

'da gıda krizi nedeniyle ülke genelinde devam eden yağmalama ve ayaklanma olaylarında ölenlerin sayısı 4'e çıktı.

'da ekonominin giderek kötüleşmesi gıda kıtlığını da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz hafta yaşanan ayaklanmalar ve yağmalamalar sırasında 4 kişinin de hayatını kaybettiği ülkenin başkenti Caracas'ta yiyecek almakta zorluk çeken halk bu kez marketlere, bakkallara saldırdı.

MARKETLER YAĞMALANMAYA BAŞLADI

Kentte bulunan bir markete giren vatandaşlar, raflardaki gıda ürünlerinden temizlik ürünlerine kadar ellerine geleni yağmaladı. Bu anlar ise marketin güvenlik kamerası tarafından an be an kaydedildi. Kalabalığın markete girdiğini gören kasiyer ise çareyi hızlı bir şekilde kaçmakta buldu. Yağmacılardan birinin pasa kasasına giderek kasayı boşaltmaya çalıştığı anlarda, bir diğer yağmacı ise raftaki ürünleri tişörtüne doldurdu.

HALK GIDA KITLIĞIYLA SAVAŞIYOR

Başkent Caracas'ın yanı sıra diğer kentlerde de vatandaşlarla gıda kıtlığı ile savaşıyor. Ülkenin sahil kenti Cumana'da 20 işletmenin yağmaya uğramasının ardından güvenlik görevlileri sokaklarda görev almaya başladı.

400'DEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINDA

Venezuela'nın Sucre eyaletinin sosyalist valisi Luis Acuna, Salı günü gerçekleştirilen protestolarda 400'den fazla kişinin gözaltına alındığını söyledi. Olaylarda 2 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilirken Acuna, ölümlerin yaşanan karışıklıklar sonucu olmadığını söyled

MOTOSİKLET KULLANIMI 72 SAAT BOYUNCA YASAK

Olayların ardından Belediye Başkanı motosikletlerin 72 saat boyunca kullanılmasını yasakladı. Dün Caracas'ın mahallelerinde yaşayan işçiler, Başkanlık Sarayı yakınlarındaki anayola trafiğe kapattı. Hükümet ise, yaşanan kıtlıklardan sorumlu tuttuğu muhalefetin hükümeti ile işbirliği yaptığında savundu.

"YEMEK İSTİYORUZ, MANGO İSTİYORUZ"

Başkent Caracas'ta kalabalık bir işçi grubu, devlet başkanlığı sarayı yakınlarında yol kapatarak gıda sıkıntısını protesto etti. "Yemek istiyoruz, mango istemiyoruz" diye slogan atan göstericilere Venezuela Ulusal Güvenlik Birimi ve polis sert müdahalede bulundu.

GÜNDE 10 YAĞMALAMA OLUYOR

Örgütün verilerine göre, ülke genelinde günde 10 yağmalama hadisesi yaşanıyor.

"GIDA SORUNU ÇÖZÜLECEK"

Gıda Bakanı Rodolfo Marco Torres, geçen hafta başkent Caracas'ta yaptığı açıklamada, gıda krizi sorununun yüzde 70'inin ithal edilen temel gıda maddelerinin ailelere dağıtılmasıyla çözüleceğini belirtmişti.

"115 BİN TONLUK GIDA MADDESİ ALINDI"

Pirinç, şeker, mısır ve fasulyeden oluşan 115 bin tonluk temel gıda maddelerinin devlet tarafından satın alındığını söyleyen Torres, dağıtım işleminin ülke genelinde oluşturulan 15 bin 900 "Yerel Üretim ve Dağıtım Komitesi" (CLAP) eliyle yapılacağını söylemişti.

"EKONOMİK SAVAŞTIR"

Torres, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun "ekonomik savaş" olarak nitelendirdiği ekonomik krizden çıkış için ülkenin elit kesimi ve muhalefetiyle mücadele amacıyla bu yönteme başvurma kararı aldığını ifade etmişti.

Maduro, ülkedeki gıda üreticileri ve süpermarketleri fiyat spekülasyonu için gıda stoklamakla suçlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Venezuela’da halk marketleri yağmalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN