Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yönetimine 'Esed rejimini vuralım' çağrısı

Dışişleri Bakanlığında danışman olarak görevli kişilerin, Suriye'de Beşşar Esed yönetiminin hedef alınması yönünde Washington’un politikasını değiştirmesi için bir yazı imzaladığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 17.6.2016 11:57
ABD yönetimine 'Esed rejimini vuralım' çağrısı
The Wall Street Journal'da yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığında hükümete Suriye konusunda danışmanlık yapan 51 görevli, Suriye'de Esed yönetiminin hedef alınması yönünde görüş bildirerek yönetimin politikalarına karşı çıkan bir yazı kaleme aldı.

Gazetenin ulaştığı imzalı metnin kopyasında danışmanların, çatışmaların durdurulması anlaşmasına ilk günden bu yana riayet etmeyen Esed yönetimine karşı "askeri saldırı" çağrısında bulunduğu kaydedildi.

Başkanı Barack Obama'nın Suriye politikasının ağır şekilde eleştirildiği yazıda, Rusya'nın ABD tarafından eğitilen muhaliflere saldırdığı ve Esed rejiminin hiçbir anlaşmaya uymadığına dikkat çekilirken, Rusya ve Suriye yönetiminin bu tavrına karşı ABD'nin daha fazla güç göstermesi gerektiği vurgulandı.

Öte yandan bakanlık böyle bir yazının olduğunu teyit ederken, The Wall Street Journal'a konuşan üst düzey bir yetkili, "Bu yazı masamıza yeni ulaştı ve şu anda üzerinde çalışıyoruz. Sonuca dair bir açıklama yapmak için henüz çok erken." açıklamasında bulundu.
ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, DAEŞ'e karşı askeri operasyonlara devam ederken, Esed yönetimi ve muhalifler arasında da siyasal anlaşma yolları bulmaya devam ediyor.

Obama yönetimi, Esed rejiminin hedef alınması durumunda doğrudan Rusya ve İran'la çatışmaya girilebileceği yönünde endişe duyuyor..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD yönetimine 'Esed rejimini vuralım' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN