Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey yarımkürede sıcaklık 23.8 dereceyi buldu

NASA'nın son verilerine göre, kuzey yarımküredeki sıcaklıkları bahar aylarında rekor seviyeye çıktı.

Giriş Tarihi: 17.6.2016 10:26 Güncelleme Tarihi: 17.6.2016 11:16
Kuzey yarımkürede sıcaklık 23.8 dereceyi buldu

Amerikan Ulusal cılık ve Uzay Dairesinin (NASA) en son verilerine göre, kuzey yarımküredeki hava sıcaklıkları bahar aylarında rekor seviyeye çıktı. nın yeni sıcaklık rekorları kırdığını bildiren NASA, daha fazla kitlesi erirken, karbondioksitin eşi görülmemiş seviyelerde olduğunu bildirdi. En son verilere göre, kuzey kutbunun en büyük buz örtüsüyle kaplı alanı Grönland'daki hava sıcaklığı 23.8 derecenin (75°F) üzerine kadar çıktı. Bu durum, deniz seviyesini 6 metreden fazla (20 feet) yükseltebilecek derecede buzlarla kaplı bir bölge için, kötü bir haber olarak yorumlanıyor. Arktika ve Antarktika bölgelerinde aynı dönemdeki sıcaklıkların 9.4 derece (17°F ) civarında olduğu belirtildi.

ÇOK ERKEN BİR BAŞLANGIÇ

Kuzey yarımküredeki en son yüksek hava sıcaklıkları, buzulların yıllık erimesi açısından "çok erken bir başlangıç" olarak yorumlanırken, Dünya İklim Araştırma Programı Direktörü David Carlson, sıcaklık artışıyla ilgili yaptığı açıklamada, sıcaklık rekorlarının "olağan"a dönüştüğünü bildirdi.

"Anormallik yeni normal" diyen Carlson, şunları kaydetti:

"Bu yıl şimdiye kadarki iklim durumu bizim için daha fazla uyarı nedeni. Sıcaklıklar son derece yüksek. Martta ve mayıstaki buz erime oranlarını normal olarak temmuzda görmüyoruz."

Dünya Meteoroloji Örgütüne göre Pasifik Okyanusu üzerinde görülen güçlü El Niño hava olayı, yüksek hava sıcaklıklarına neden oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey yarımkürede sıcaklık 23.8 dereceyi buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN