Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın yeni uydusu bulundu

NASA, nın etrafında yüz yılı aşkın dönen, bir refakatçisinin daha olduğunu ortaya çıkardı.

Giriş Tarihi: 19.6.2016 21:55
Dünya'nın yeni uydusu bulundu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), nın etrafında yüz yılı aşkın dönen bir yarı uydu keşfetti.

Dünya'nın tek kozmik arkadaşının ay olmadığı ve bir refakatçısının daha olduğu bildirildi.

NASA, 2016 HO3 isimli bir astroit keşfettiğini ve bunun dünyanın yarı uydusu olduğunu açıkladı. 2016 HO3 isimli asteroidin, 10 yıl önce görüntüden kaybolan 2003 YN107'nin bir benzeri olduğu belirtildi.

İlk keşfin 27 Nisan'da deki Pan-STARRS 1 araştırma teleskopunu kullanan adamları tarafından yapıldığını açıklayan NASA, o günden bu yana incelenip gökbilimciler tarafından kayıt altına alınan asteroidin 2016 HO3 ismiyle etiketlendiğini açıkladı.

İncelemeler sonucunda bir yarı uydu olduğu sonucuna varılan asteroidin, 38 ila 120 metre çapında olduğu tahmin ediliyor.

Los Angeles kenti yakınında bulunan NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarındaki dünyaya Yakın Cisim Araştırmaları Merkezi (NEO) Müdürü Paul Chodas, yeni keşifle ilişkin, 2016 HO3'ün yaklaşık yüz yıldır dünyanın istikrarlı bir yarı-uydusu olduğunu bildirdi. Chodas, dünyanın ve güneşin etrafında dönen 2016 HO3'ün, bulunduğu konumu yüzyıllar boyunca koruyarak, dünyanın refakatçısı olmaya devam edeceğini kaydetti.

Dünya'nın etrafından, "aşağı yukarı sıçrayarak küçük bir dans halinde yılda bir kez" geçtiği tespit edilen yeni yarı uydu, dünyaya tehdit oluşturmuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya'nın yeni uydusu bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN