Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Musul'un etrafındaki köyler Peşmerge kontrolüne geçti

'ın Musul kenti Başika Bölgesi'nde IŞİD ile savaşan Peşmergeler, geri aldıkları köylerde gece- gündüz nöbet tutuyor. Gönüllü peşmergelerden oluşan Heza Agiri Birliği'nin Batmanlı komutanı Kerim Selahattin Tahir, Musul etrafındaki köylerin büyük çoğunluğunu ele geçirdiklerini ve Musul'a 11 kilometre mesafede beklediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 19.6.2016 12:08 Güncelleme Tarihi: 19.6.2016 12:11
Musul'un etrafındaki köyler Peşmerge kontrolüne geçti

Peşmerge ve seçkin Zerevani birlikleriyle birlikte gönüllülerin de olduğu birlikler, Musul çevresindeki cephe ve civarındaki köylerin çoğunu denetimi altına aldı. Peşmergelerin ele geçirdiği köylere, IŞİD araçlarının geçmemesi için derin ve geniş hendekler kazdığı görüldü. Boşaltılmış köylerde nöbet tutan Peşmergeler, IŞİD korkusu yüzünden köylerini terk eden ve hasat zamanı geri dönen köylülerin güven içinde tarlalarına gitmelerini sağlıyor.

'BU MİLLETİ BU BARBARLARDAN KURTARACAĞIZ'

Musul'un kuzeyindeki bir köyde nöbet tutan Kürt Peşmergelerinden Heza Agiri güçleri birliğinin aslen Batmanlı olan Komutanı Kerim Selahattin Tahir, Musul'un etrafının Peşmerge ve koalisyon güçleri tarafından sarıldığını belirterek şöyle dedi:

"İnşallah yakın zamanda bu milleti, bu barbarlardan kurtaracağız. Ben bir Heza Agiri ( Birliği) Peşmergesiyim. Bu IŞİD barbarlarının karşısında bulunan cephenin önündeyim ve canımı siper etmişim. Şuan bulunduğumuz cephe IŞİD işgalinde bulunan Musul'a 11 kilometre uzaklıkta doğu tarafımızda Türk askeri birliğinin bulunduğu Başika ve batı tarafımızda IŞİD işgalinden yeni kurtarılmış Tıleskof var. Musul'un çevresini sarmış durumdayız. Tekrar umud ediyorum ki içinde Asuri, Türkmen, Ezidi ve diğer tüm halkların yaşadığı Musul'u özgürleştireceğiz. Peşmerge, Kurdistan halkların olduğu her karış toprağını ve şerefini korumak için mücadele ediyor. Bizler de Heza Agiri olarak kanımızın son damlasına kadar nerede mücadele etmemiz gerekiyorsa orada mücadele edeceğiz.": DHA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musul'un etrafındaki köyler Peşmerge kontrolüne geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN