Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalya'daki kısmi yerel seçimler

Seçimlerde Milano ve Bolonya'yı kazanmasına karşın Torino ve başkent 'yı kaybeden darbe aldı İtalyan basını: "Bunun adı net yenilgi"

Giriş Tarihi: 20.6.2016 13:10
İtalya'daki kısmi yerel seçimler

İtalya'da dün 126 yerleşim yeri için yapılan kısmi yerel seçimlerin ikinci turunda iktidardaki (PD), Milano ile Bolonya'yı kazanmasına rağmen, başkent ile Torino'yu kaybederek büyük darbe aldı.

Ülkede ilk turu iki hafta önce yapılan kısmi yerel seçimlerde, belediye başkanı ve yönetimi ilk turda seçilemeyen 126 yerde dün yapılan ikinci tur seçimler, ana muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi'nin zaferi, koalisyon iktidarının büyük ortağı PD için yenilgiyle sonuçlandı.

İçişleri Bakanlığının açıkladığı resmi verilere göre, 8,6 milyon kayıtlı seçmenden yarısının oy kullandığı seçimlerde, Roma'da ana muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi'nin (M5S) adayı 37 yaşındaki genç avukat Virginia Raggi, rakibi PD adayı Roberto Giachetti karşısında yüzde 67 oy alarak belediye başkanı seçildi.

"Ebedi şehir" olarak anılan Roma'nın ilk kadın belediye başkanı olan Raggi, zafer konuşmasında, başkentin 20 yıldır çok kötü idare edildiğini savunarak "Başkentin yönetimine eşitliği ve şeffaflığı yeniden getireceğiz. Bana oy vermiş, vermemiş olsun herkesin belediye başkanı olacağım. Yeni bir çağ başlıyor." dedi.

Seçim kampanyası döneminde, Roma'nın 2024 Olimpiyat Oyunları'na adaylığına karşı çıkan, bu nedenle iktidarın tepkisini çeken ve Roma'nın komşusu Vatikan'ın başkentteki gayrimenkullerinden vergi alınmasını savunan Raggi'nin, başkan olduktan sonraki tutumu merakla bekleniyor. Kadın başkanın ilk hedefleri arasında, kampanya döneminde sıkça dile getirdiği kentin ulaşım, çöp ve şehirleşme sorunlarını da çözmek bulunuyor.

Başbakan Matteo Renzi ve partisi PD için ikinci büyük darbe ise kuzeydeki sanayi kenti Torino'dan geldi. Mevcut belediye başkanı ve PD'nin adayı Piero Fassino, 5 Yıldız Hareketi'nin genç adayı Chiara Appendino karşısında ilk turda önde çıkmasına karşın, sağ oyların rakibine kaymasıyla ikinci turu kaybederek koltuğu Appendino'ya bıraktı. Torino'daki 20 yıldır devam eden merkez sol hakimiyetine aldığı yüzde 54 oyla son veren Appendino, Torino'daki zaferiyle partisinin iktidarın alternatifi olabileceği işaretini verdi.

- Milano ve Bolonya PD'ye teselli oldu

Başbakan Renzi ve PD için dün akşamki sonuçlar arasında ülkenin moda ve finans kapitali olarak anılan Milano ve Bolonya kentlerinin kazanılması tek teselli olarak öne çıktı.

Merkez sağ seçmenin nispeten kuvvetli olduğu Milano'da geçen yıl başarılı şekilde EXPO'yu yöneten Giuseppe Sala, PD ve merkez soldan koyduğu adaylığında oyların yüzde 51,70'ini alarak mutlu sona ulaştı. Sala'nın rakibi merkez sağ adayı Stefano Parisi ise kafa kafaya götürdüğü yarışta yüzde 48,30'da kaldı.

Ülkenin üst düzey eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan Bolonya'da da PD adayı Virginio Merola, oyların yüzde 54,64'ünü alarak rakibi merkez sağ aday Lucia Borgonzoni'nin 9 puan önünde belediye başkanlığı yarışını kazandı. Merola, bu zaferiyle PD'nin kalelerinden birini elde tutmuş oldu.

- "Daha yenilikçi olmamız lazım"

İtalyan basınında dün geceden beri yapılan yorumlarda ve bugünkü gazete manşetlerinde, kısmi yerel seçimlerin ikinci turunda ortaya çıkan sonuçların, Başbakan Renzi ve partisi için net bir yenilgi olduğu ve 2009 yılında hiciv ustası Beppe Grillo tarafından tepki hareketi olarak doğan 5 Yıldız Hareketi'ni iktidara oynayabilecek duruma getirdiği kaydedildi.

La Stampa gazetesinin haberinde, son seçimin, Şubat 2014'te partisinin genel sekreterliğini alarak Floransa Belediye Başkanlığından seçilmeden başbakanlığa birden yükselen Matteo Renzi için kariyerinin ilk ağır yenilgisi olduğu ifade edildi.

Seçim kampanyasında kendisi ve hükümeti için esas testin ekim ayında yapılacak ve kabul edilmesi halinde Senato'yu aktif yasama organı olmaktan çıkaracak olan anayasa referandumu olduğu savunan Renzi'nin, kurmaylarına sıcağı sıcağına yaptığı ilk değerlendirmede, Milano ve Bolonya'daki zaferlere rağmen, Roma ve Torino'daki açık yenilgiyi kabul ettiği belirtildi.

Renzi'nin, bu sonuçlar doğrultusunda yeni bir başlangıca gereksinim olduğunun üzerinde durduğu ve "Yenilikçi adaylar gösterdiğimiz yerlerde kazandık. 5 Yıldız Hareketi'nin yenilikçi aday gösterdiği yerleri kaybettik. Şimdi her şekilde ekimdeki referandumu kazanmak gerekiyor" değerlendirmesini yaptığı aktarıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya'daki kısmi yerel seçimler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN