İki adanın 'a geçmesini sağlayan anlaşma iptal

'da Kahire İdare Mahkemesinin Tiran ve Sanafir adalarının 'a geçmesini sağlayan Kızıldeniz Sınır Anlaşması'nı iptal ettiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 21.6.2016 14:25
İki adanın Suudi Arabistan'a geçmesini sağlayan anlaşma iptal

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire İdare Mahkemesi, bugün görülen duruşmada 8 Nisan'da Kralı Selman bin Abdulaziz'in ziyareti esnasında imzalanan Kızıldeniz Sınır Anlaşmasının iptaline hükmetti.

Mahkemenin söz konusu kararına, ülkedeki yasalar uyarınca itiraz edilebileceği belirtildi.

Mısırlı avukatlar Halid Ali ve Ali Eyyub, sınır anlaşmasının iptali için 10 Nisan'da dava açmış ilk duruşma 17 Nisan'da görülmüştü.

Mısır, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in ülkeyi ziyareti sırasında 8 Nisan'da imzalanan yeni sınır anlaşmasıyla Tiran ve Sanafir adalarını Suudi Arabistan'a bırakmıştı. Anlaşma, Mısır'da muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı bazı grupların da tepkisini çekmiş, hükümet adaların Suudi Arabistan'a ait olduğuna dair 9 yayımlamıştı.

Tepkiler çerçevesinde 15 ve 25 Nisan tarihlerinde düzenlenen eylemlerde tutuklanan onlarca gösterici hakim karşısına çıkarılmış, 2 ile 5 yıl arasında değişen hapis ve para cezalarına çarptırılmıştı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki adanın Suudi Arabistan'a geçmesini sağlayan anlaşma iptal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN