Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile arasında savaştan sonraki ilk imza

Ağırlıklı olarak Hırvat vatandaşlarının yaşadığı 'ın Subotica kentinde, Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic ile Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuciç arasında, iki ülke için tarihi önem taşıyan "İlişkilerin Geliştirmesi ve Sorunların Çözülmesine İlişkin Deklarasyon" imzalandı.

Giriş Tarihi: 21.6.2016 09:40
Sırbistan ile Hırvatistan arasında savaştan sonraki ilk imza

İlk kez ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç'i, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuciç, Bogojevo-Erdut Sınır Kapısı'nda bir buket çiçek ile karşıladı.

Ardından Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile Sırbistan Başbakanı Vuciç, Donyi Tavankut kentinde Hırvat vatandaşlarıyla bir araya geldiler. Hırvatlarla görüştükten sonra, iki lider Subotica kentine geçtiler. Yapılan ikili görüşmelerin ardından "İlişkilerin Geliştirmesi ve Sorunların Çözülmesine İlişkin Deklarasyon" imzalandı. 1999 yılındaki Sırbistan - Hırvatistan savaşından sonra ilk kez imzalanan deklarasyon, 5 maddeden oluşmakta. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, imzaladıkları deklarasyonun, Hırvatistan'la ilişkileri geliştirmek istediklerinin en açık göstergesi olduğunu vurguladı. Vuciç, Hırvatistan ile ilişkilerin geliştirilmesinin sadece bu altı madde ile sınırlı kalmayacağını belirtti. Başbakan Vuçiç, imzaladıkları deklarasyonun tarihi önem taşıdığının da altını çizdi. Cumhurbaşkanı Kitarovic ise imzaladıkları deklarasyonun Sırbistan'daki Hırvatlar ve Hırvatistan'daki Sırpların karşılaştığı tüm sorunların çözümünü amaçladığını söylerken, deklarasyonun hayata geçirilmesi için bizzat kendisi ve Başbakan Vuçiç'in sorumluluk üstlendiklerini belirti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sırbistan ile Hırvatistan arasında savaştan sonraki ilk imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN