’deki Müslüman toplumunun iftarına gittiler

Dışişleri Bakanı John Kerry ve BM Özel Temsilcisi Angelina Jolie, davette sıcak mesajlar verdi

Giriş Tarihi: 22.6.2016
ABD’deki Müslüman toplumunun iftarına gittiler
Dışişleri Bakanı John Kerry ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi olan oyuncu Angelina Jolie, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu'nun (ADAMS) organize ettiği iftar programında konuştu. Jolie konuşmasına farklı birçok dinden insanın birlikte iftar programına katılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

'İNSANLAR EŞİT DOĞMUŞTUR'
Artan mülteci sayısıyla birlikte, yabancılara karşı nefretin arttığına dikkati çeken Jolie, bu konuda her ülkenin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini kaydetti. Jolie, "İnsanlar eşit doğmuştur ve herkes eşit haklara sahiptir. Bazı insanların diğerlerinden daha değerli olduğunu düşünmek demokratik ülkelere yakışmaz" ifadesini kullandı. Bakan Kerry ise dünya genelinde mülteci sayısındaki artışa dikkati çekmek için "Bütün mültecileri tek bir ülkede toplasak dünyanın en kalabalık 22. ülkesi olacak" tespitinde bulundu. Kerry, ABD'ye kabul edilen mültecilerin ülke güvenliği için tehdit unsuru olduğu yönündeki görüşlere de sert tepki göstererek, "Belli bir gözetime tabi tutulduktan sonra ABD'ye alınmış bu mültecilerin ülkemiz için herhangi bir tehdit unsuru olması söz konusu dahi değildir. Bu insanların bir tehdit unsuru olduğu yönünde hiçbir delil yoktur. Mülteciler, toplumumuz içinde bulunan herhangi bir gruptan daha tehlikeli değildir" dedi. Kerry, insanları doğdukları ülke ya da dinlerine göre ayırt etmenin ABD'nin üzerine kurulduğu değerlerle örtüşmediğini söyledi.

MÜSLÜMAN ASKER EZAN OKUDU
Farklı dinlerden temsilcilerin katıldığı programda, akşam ezanını ABD'li Müslüman bir askerin okuması dikkati çekti

'SELAMÜN ALEYKÜM' DİYEREK BAŞLADI
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry iftar programı kapsamında yaptığı konuşmasına "Selamün Aleyküm" diyerek başladı. Kerry, Müslüman dünyasının en kutsal ayını kutladıklarını da "Ramazan-ı Kerim" ifadesini kullanarak belirtti. Müslümanlara karşı nefret söylemi üretmenin terörist grupların çıkarına olduğuna dikkati çeken Kerry "Müslümanlara nefret kusmak, onları hedef haline getirmek terörist grupların çıkarına işlemektedir. ABD ve İslam arasında sanki bir savaş varmış havası uyandırmaya çalışıyorlar ve bu doğru değildir. Müslümanların özgürce yaşayabildiği ABD gibi başka bir ülke yoktur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’deki Müslüman toplumunun iftarına gittiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN