Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cameron'dan son uyarı

Referanduma saatler kala seçmenlerden 'den kalmalarını isteyen Başbakanı, "Ayrılıktan yana oy verirsek, bunun dönüşü olmayacak. Bir kez uçaktan atladığınızda, kokpite dönüşünüz olmayacaktır" dedi. Kraliçe II. Elizabeth'in ise "AB'de kalmak için üç neden söyleyin" dediği basına yansıdı.

Giriş Tarihi: 22.6.2016 16:09
Cameron'dan son uyarı

Birleşik , yarın yapılacak referandum için ger sayımda. Hem yanlıları hem de ayrılık taraftarları seçmenlere son mesajlarını veriyor.

'Britanya Avrupa'da Daha Güçlü' kampanyasının başını çeken Başbakanı David Cameron, BBC'ye yaptığı açıklamada, AB'den ayrılmanın ekonomik risklerine vurgu yaptı.

"Ayrılıktan yana oy verirsek, bunun dönüşü olmayacak. Bir kez uçaktan atladığınızda, kokpite dönüşünüz olmayacaktır. Birleşik Krallık büyük bir ülke, hiçbir kuruluşu terkedip gitmemeliyiz. Bu kuruluşlarda bizim yararımıza nasıl bulunuruz ona bakmalıyız."

Referandumdan ayrılık sonucu çıkarsaBaşbakanlık koltuğunu bırakmayacağını söyleyen Cameron, "Birleşik Krallık halkı neye karar verirse bunu kabul edeceğim. Avrupa'nın mükemmel olduğunu söylemiyorum, reforma ihtiyacı var. Ama yarın vereceğimiz kararla dünyayla bağımızı koparmayalım ve ekonomimize zarar vermeyelim" dedi.

Johnson: Bağımsızlık günü olacak

'Ayrılığa Oy Ver' kampanyasını yürüten eski Londra Belediye Başkanı, Muhafazakar Partili Boris Johnson ise birlikten çıkılsa bile ortak pazara girişte sorun olmayacağını savunuyor:

"Kontrolü yeniden ele alıp, kendi önceliklerimiz için kullanmalıyız. Özellikle de göç sistemimizin yeniden kontrolünü sağlamalıyız. Brüksel'in dikte ettiklerini yapmaya son verme zamanı geldi.

Yarın AB'den çıkılmasından yana oy verilmesini umuyorum. Böylece ülkemiz için bağımsızlık günü olacak."

Kraliçe'nin sözleri gazetelerde

Bu arada, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in ev sahipliği yaptığı bir akşam yemeğinde misafirlerine, "Bana AB'nin parçası olarak kalmak için üç neden söyleyin" diye sorduğu basına yansıdı.

The Sun ve Daily Express gibi ülkedeki tabloid gazetelerin manşetine taşıdığı haberde, Kraliçe'nin biyografisini yazan Robert Lacey'nin Kraliçe'nin bu soruyu sorduğunu öğrendiğini aktardı.

Ayrılıkçıları destekleyen The Sun gazetesi, Mart ayında da Kraliçe'nin AB'nin yanlış yolda ilerlediğini söylediğini ve AB'den çıkılmasını desteklediğini iddia etmişti. İddia, Kraliçe'nin resmi konutu Buckingham Sarayı tarafından yalanlanmıştı.

Anayasal monarşi ile yönetilen İngiltere'de parlamentonun iki kanadını teşkil eden Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası'ndan geçen yasalar son aşamada Kraliyet onayı alıyor. Kraliçe'nin sistemdeki rolünün 'sembolik' olduğu söylense de II. Elizabeth başbakanlarla düzenli olarak görüşüyor ve 600'den fazla üyeye sahip bir tür milli güvenlik kurulu olan 'Gizli Konsey'e de başkanlık ediyor.

Birleşik Krallık'ta AB referandumu yarın yapılacak ve seçmenlere "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek. Kamuoyu yoklamaları referandumun başa baş geçeceğine işaret ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cameron'dan son uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN