Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kosova'da ve Şehircilik Bakanı Agani görevden alındı

Cumhurbaşkanı Morales, ülkesinin miladi takvimi terk ederek yerli halkın kullandığı Aymara takvimine geçilmesini önerdi. Öneri gerçekleştiğinde dünyadaki tüm ülkelerden 3508 yıl ileride olacak.

Giriş Tarihi: 22.6.2016 16:59
Kosova'da Çevre ve Şehircilik Bakanı Agani görevden alındı

Devlet Başkanı Evo Morales, Aymara takviminin 5524'üncü yeni yıl kutlamalarında kürsüye çıktı.

Miladi takvimi karışık bulduğunu söyleyen Morales, 28 günlük 13 aydan oluşan yerli takviminin, gün sayısı 28 ile 31 arasında değişen miladi takvimden daha kullanışlı olduğunu savundu.

Yerli Aymara topluluğu üyesi Morales, "Kimliğimizi canlandırma yollarından biri de atalarımıza ait takvimi yeniden kazanmaktan geçiyor" diye konuştu.

Güney yarımkürede kış mevsiminin gün dönümü olan ve 'sıfırıncı gün' diye kabul edilen 21 Haziran, yerli takvimde yeni yılın başlangıcı olarak kutlanıyor.

Aymara takvimine göre yılbaşı olan 21 Haziran tarihi, Morales tarafından 2010 yılında resmi tatil ilan edilmişti.

İki yıl önce de başkent La Paz'daki Kongre binasının ön yüzünde bulunan saat yerli Bolivyalıların güneyli kimliğini vurgulamak için değiştirilmişti. Akrep ve yelkovanı saat yönünün tersine işleyecek biçimde değiştirilmiş, rakamlar da saat 1'den 12'ye gidecek şekilde düzenlenmişti.

Saat kadranı güneş saatini temel alıyor. Kuzey yarımkürede güneş saatinin si saat yönünde, güney yarımküredeyse gölge saat yönünün tersine doğru ilerliyor.

Aymara yılı, Kristof Kolomb'un Amerika kıtasını keşfettiği 1492'den bugüne kadar geçen yıllar, yerlilerin bölgede yaşadığı süre olarak kabul edilen 5.000'e eklenerek hesaplanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kosova'da Çevre ve Şehircilik Bakanı Agani görevden alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN