Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Avrupa İslamofobi Zirvesi' başladı

Türkiye'nin yanı sıra ABD, Kanada, Kuveyt, Ürdün, , Fransa ve Almanya'dan akademisyenlerin katıldığı "Avrupa İslamofobi Zirvesi" başladı.

Giriş Tarihi: 25.6.2016 00:34
'Avrupa İslamofobi Zirvesi' başladı

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da üç gün sürecek, Türkiye'nin yanı sıra ABD, Kanada, Kuveyt, Ürdün, , Fransa ve Almanya'dan akademisyenlerin katıldığı "Avrupa İslamofobi Zirvesi" başladı.

Ümraniye Belediyesi tarafından Saraybosna'daki tarihi Vjecnica Kütüphanesi'nde düzenlenen zirvenin açılış törenine, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can'ın yanı sıra eski İspanya Başbakanı Jorge Luis Rodriguez Zapatero, eski Dışişleri Bakanı Han Jack Straw, eski Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, akademisyenler ve diğer davetliler katıldı.

"İslamofobi: Avrupa'nın barış ve istikrarına tehdit" konulu açılış oturumunda konuşan Can, Saraybosna'da böylesine anlamlı bir program icra etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Kaybolan hoşgörü İslamofobiyi doğurdu. İnsanlık iki büyük savaş yaşadı ve maalesef şiddet insanın aklını ele geçirdi. İnsanlığın kendi eliyle imha ettiği onca yılın sonuçları tamir edilmedi." dedi.

İnsanlığın farklılıklarına rağmen nefret ve şiddete maruz kalmaması gerektiğini vurgulayan Can, "Çok kültürlü bir başkent" olduğu için zirvenin Saraybosna'da düzenlenmesine karar verdiklerini bildirdi.

Can, zirve kapsamında İslamofobinin farklı açılardan ele alınacağını belirterek, "Kur'an-ı Kerim buyurur ki bir kişiyi öldürmek insanlığı öldürmektir ve bir insanı yaşatmak tüm insanlığı yaşatmaktır." ifadesini kullandı.

"İNGİLTERE HALKI ÜLKELERİNİ GERİ İSTEDİ"

Eski Dışişleri Bakanı Straw ülkesinin AB'den çıkma kararını büyük bir üzüntüyle karşıladığını belirterek, "Londra başta olmak üzere, büyükşehirlerin birçoğu AB'den ayrılmak istemedikleri yönünde oy kullandı. Ayrılmak isteyenler genellikle kırsal kesimlerde yaşayan insanlardı." ifadesini kullandı.

İngiltere'nin AB'den çıkma konusunda birçok sebebi olduğuna işaret eden Straw, "İnsanlar kendi ülkelerini geri almak istediklerini söyledi, çünkü Brüksel'in belirlediği anlaşmalara göre yönetilmek istemiyorlardı." dedi.

ZİRVE ÜÇ GÜN SÜRECEK

Saraybosna'da 26 Haziran Pazar gününe kadar devam edecek zirveye, Türkiye'nin yanı sıra ABD, Kanada, Kuveyt, Ürdün, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan çok sayıda akademisyen katılıyor.

Zirvenin ikinci gününde, "Avrupa'da İslamofobi" konusunun ele alınması planlanırken, üçüncü ve son günde ise "İslamofobi ile mücadele" konulu oturum düzenlenecek.

Zirvenin sonunda yayınlanacak bildirinin ise Avrupa Parlamentosu'na sunulacağı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Avrupa İslamofobi Zirvesi' başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN