Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 soruda ayrılık kararı

Giriş Tarihi: 25.6.2016
5 soruda ayrılık kararı
1- KARAR NE ANLAMA GELİYOR?
Başbakan David Cameron, İngiltere'nin Lizbon Anlaşması'nın 50'nci maddesine uyarak birliği terk edeceğini açıkladı. Brexit'ten yana olanlar ise anlaşma yürürlüğe koyulmadan önce İngiltere'nin ile yapılacak müzakerelere daha fazla zaman ayırmasını istiyor. Ayrılığın 2 yıllık bir süreç içinde tamamlanması bekleniyor. Ancak bu sürenin kısaltılması yönünde çaba var.

2- AYRILMA SÜRECİ NASIL BAŞLADI?
1973'ten bu yana AB üyesi olan İngiltere'de iktidar olan Muhafazakâr Parti, AB üyeliğinin sürüp sürmemesine ilişkin kararı referanduma taşıyarak Brexit'in ortaya çıkmasını sağlamıştı. İlk kez 2012'de kullanılan kavram daha önce Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkması anlamına gelen Grexit (Greeceexit) sözcüğünden esinlenilerek oluşturulmuştu.

3- 50'NCİ MADDE NE DİYOR?
Lizbon Anlaşması'nın 50'nci maddesine göre bir üye ülke AB'den çıkmak istiyorsa bu niyetini birliğe bildirmeli. Birlik bunu müzakere etmeli ve söz konusu ülkeyle ayrılık sonrası ilişkinin çerçevesini belirlemek üzere bir uzlaşmaya varılmalı.

4- AB'NİN DURUMU NE OLACAK?
AB, İngiltere'nin ayrılmasından doğan 7 milyar euroluk açığı ve yıllık bütçedeki 145 milyarlık kaybı bir an önce doldurmanın yollarını arayacak. AB ayrıca İngiltere'de AB haklarıyla yaşayan, ticaret tapan ve çalışan şirketlerle bireylerin statüsünü netleştirmeye çalışacak.

5- BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE NELER DEĞİŞECEK?
Prensipte hiçbir şey aniden değişmiyor. Ayrışma tamamlanana kadar İngilizler AB üyesi olarak kalmaya devam edecek ve iş hayatı eskisi gibi sürecek. Birleşik Krallık'ın parçalanma ihtimali ve İskoçya'nın bağımsızlığını ilan ederek AB'ye üyelik başvurusunda bulunması da olası senaryolar arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 soruda ayrılık kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN