Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmza toplayan kişi BrexIt’çi

Birleşik Krallık’taki referandumunun tekrarlanması için imza kampanyası başlatan kişi, aslında Brexit yani ayrılık yanlısı çıktı

Giriş Tarihi: 28.6.2016
İmza toplayan kişi BrexIt’çi
Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden () ayrılması yönünde sonuç çıkan referandumun tekrar edilmesi için başlatılan imza kampanyasının arkasındaki isim hakkında ilginç detaylar ortaya çıktı. Şimdilerde 3 milyondan fazla kişinin imza verdiği dilekçenin mimarı William Oliver Healey isimli bir İngiliz. Aslında AB'den ayrılma yani Brexit yanlısı olan Healey'in, parlamentonun internet sitesindeki imza kampanyasını mayıs ayında başlattığı öğrenildi.

'KAMPANYAYI ELE GEÇİRDİLER'
Healey "O dönemlerde anket sonuçlarına göre 'AB'de kalalım' oyları çoğunlukta gözüküyordu. Ben de 'referanduma katılım yüzde 75'in altında kalırsa ve AB'den ayrılma ya da AB'de kalma oyları yüzde 60'ı geçemezse' referandumu tekrarlayalım notu ile kampanya başlattım. Ancak 23 Haziran'da AB'den ayrılalım oyları kazanınca, imza kampanyası coştu. Dilekçe, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda görüşülecek. Referandum tekrar olur mu bilmiyorum. AB'nin demokratik olmayan yapısına karşıyım ve dolayısıyla ben Brexit yanlısıyım. AB'de kalmak isteyenler benim imza kampanyamı ele geçirdi" diyor.

TEKRAR OLMAYACAK
Uzmanlara göre referandumun tekrarlanması için toplanan imzaların oranı yüksek olsa da AB bir daha referandum yapılmasını kabul etmeyecek. İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'da 23 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilen referandumda halkın yüzde 52'si "AB'den çıkalım / Brexit" oyu kullanmıştı. Sonucun ardından İngiltere Başbakanı David Cameron, lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin sonbahardaki kongresinde görevini bırakacağını açıklamıştı.

İşçi Partisi'nde istifalar artıyor
İngiltere'de ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn'in AB referandumu sırasında isteksiz ve yetersiz bir propaganda yürüttüğü gerekçesiyle partisindeki istifalar artıyor. Corbyn'in önceki gün, kendisine karşı parti içi darbe planladığını söylediği Dışişleri Bakanı Hilary Benn'i görevden almasıyla partide 4 kişi daha istifa etti. İşçi Partisi'nin Avam Kamarası'ndaki gölge lideri Chris Bryant, Gölge Adalet Bakanı Lord Falconer, Gölge Kuzey İrlanda Bakanı Vernon Coaker ve Gölge Başsavcı Karl Turner istifa ettiğini açıkladı. Corbyn'in görevinden ayrılması talebiyle istifa edenlerin sayısı 12'ye yükseldi.

Referandum sonrası ırkçı saldırılar arttı
Referandumunda ayrılık çıkmasının ardından İngiltere'de ırkçı söylemler çoğaldı. İngiliz basınındaki haberlere göre, Polonyalılara ve Müslümanlara karşı ırkçı söylemler dramatik biçimde arttı. İslam karşıtı olayları takip eden sivil toplum örgütü Tell Mama, 48 saat içinde 14 şikayet aldığını açıkladı. Kurumun direktör yardımcısı İman Etta, bu artışı "ciddi" olarak nitelendirdi. Etta, Müslümanlara yönelik saldırıların "Sizin gitmeniz için oy verdik, niye hala buradasınız." diyen aşırı sağcılarca gerçekleştirildiğini kaydetti.

Almanya uyardı: 5 ülke daha sırada
Almanya Maliye Bakanlığı, Fransa, Hollanda, Avusturya, Finlandiya ve Macaristan'da da benzer referandumların düzenlenebileceği uyarısında bulundu. Bakanlığın stratejik bir belgesinde yer alan bilgilere göre Brexit'in ardından Almanya AB bütçesine her sene 2.92 milyar euro fazladan katkı ödemek zorunda kalacak.

'Ortak Pazar'a erişimi sürecek'
Brexit kampanyasının liderliğini yürüten eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, İngiltere'nin Ortak Pazar'a erişiminin devam edeceğini belirtti. Muhafazakâr Parti'nin genel başkanlığı ve başbakanlık için adı ilk sırada anılan Johnson, İngiliz The Telegraph gazetesi için yazdığı makalede, "Britanya halkı AB'ye gidip seyahat edebilecek, okuyabilecek, çalışabilecek, ev satın alabilecek ve yerleşebilecek" şeklindeki görüşünü paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmza toplayan kişi BrexIt’çi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN