Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'a gidecek roket için son deneme

NASA, Gezegen'e göndermek için geliştirdiği şimdiye kadarki en güçlü motora sahip roketi ikinci kez başarıyla test etti.

Giriş Tarihi: 29.6.2016 09:09
Mars'a gidecek roket için son deneme

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) için tasarlanan roketin ikinci denemesini Utah çölünde başarıyla tamamladı.

2030'lu yıllarda 'a düzenlenecek gezilerde kullanılması planlanan roket için geliştirilen şimdiye kadarki en kuvvetli güçlendirici motorunun ikinci ve son denemesi yapıldı.

Roketin havalanarak atmosfer dışına çıkmasını sağlayacak güçlendirici motor iki dakika boyunca başarıyla ateşlendi. Denemede, roketin ilk ateşleyicisini oluşturan güçlendirici motor için yaklaşık 46 metrelik bir model kullanıldı.

Her bir SLS roketinde dört parçalı motorun yanı sıra iki güçlendirici, ek motor yer alacak.

NASA, uzayın derinliklerine insan göndermek için tasarladığı roketin ilk güçlendirici motor denemesini 2015'in Mart ayında yapmıştı.

İlk uçuş iki yıl sonra

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX, Mars'a ilk uçuşunu 2018'te Kennedy Uzay Merkezi'nden yapmayı planlıyor.

Şirketin kurucusu ve Üst Yöneticisi Elon Musk, nisan ayında Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada ' Ejderha-Red Dragon' adlı uzay aracını 2018'te Mars'ın yüzeyine indirmeyi planladıklarını belirtmişti. Musk, Kızıl Ejderha'nın 2018'deki ilk deneme uçuşunda astronot olmayacağını aktarmıştı.

NASA, uzay mekiklerinin 2011'de emekliye ayrılmasının ardından Uluslarası Uzay İstasyonuna (UUİ) ikmal için SpaceX şirketiyle anlaşmıştı. Roket denemesini gerçekleştiren Orbital ATK firması, aynı zamanda NASA için daha küçük uzay mekiği güçlendiricileri de üretiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mars'a gidecek roket için son deneme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN