Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile yeni fasıl açıldı

'nin, Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerinde " ve Bütçesel Hükümler"başlıklı 33'üncü fasıl açıldı. Böylece katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 16’ya ulaştı.

Giriş Tarihi: 30.6.2016 16:16
AB ile yeni fasıl açıldı

'nin, Avrupa Birliği'ne () katılım müzakerelerinde " ve Bütçesel Hükümler"başlıklı 33'üncü fasıl açıldı. Böylece katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 16'ya ulaştı. Brüksel'de düzenlenen Hükümetlerarası Katılım Konferansında açılan 33 numaralı "Mali ve Bütçesel Hükümler" faslı, istatistik, mali kontrol, vergilendirme ve gümrük birliği alanlarıyla ilgili konuları kapsıyor. Ayrıca 33 numaralı faslın dayandığı müktesebat, temel olarak üyelikle birlikte AB bütçesine sağlanacak fonlar için gerekli mali kaynaklarla ilgili kuralları içeriyor. Türkiye, 3 Ekim 2005'te başlayan katılım müzakereleri sürecinde, çıkarılan siyasi engeller nedeniyle bugüne kadar müzakerelere konu 33 fasıldan 15'ini açarken, sadece 1'ini kapatabilmişti.

AB MÜZAKERELERİNDE 33. FASIL AÇILIYOR

33 FASILDAN 16'SI MÜZAKERELERE AÇILABİLDİ

AB ile temasların son dönemde artması, katılım müzakerelerinde yeni fasılların açılmasını gündeme getirmişti. Bu süreçte 33 fasıldan 16'sı müzakerelere açılırken, sadece bilim ve araştırma faslı kapatılabildi. Açılmayan fasıllardan 17'si Kıbrıs Rum kesimi başta olmak üzere bazı AB üyelerinin siyasi engellemelerine hedef oldu.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU O SORUYA BAKIN NE CEVAP VERDİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB ile yeni fasıl açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN