Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüm dünya ’ye kilitlendi

Atatürk Havalimanı’ndaki kanlı terör saldırısına dünyanın dört bir yanından tepki yağdı: “Bu acılı günlerinde sevgili halkına kendimizi çok daha yakın hissediyoruz...”

Giriş Tarihi: 30.6.2016
Tüm dünya Türkiye’ye kilitlendi
ABD: ABD Dışişleri Bakanlığı, "ABD, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını güçlü şekilde kınıyor. Soruşturma süresince Türk makamlarıyla yakın temas halinde olacağız" ifadelerini kullandı. Cumhuriyetçi Parti'nin muhtemel başkan adayı Donald Trump, "Dünya sersemlemiş ve dehşete düşmüş durumda" dedi. Demokrat Parti'nin olası başkan adayı Hillary Clinton da "Daha da korkunç bir trajediye yol açabilecek şüphelileri çevik hareketleriyle engelleyen Türk polisinin kahramanlığına dair hikayeler anlatılmaya başlandı bile" dedi. CIA Direktörü Brennan, "DAEŞ, Suriye sınırı boyunca militanlarını hedef aldığı için 'ye saldırdı" dedi.
RUSYA: Devlet Başkanı Vladimir Putin, hayatını kaybedenler için Türk halkına taziye dileklerinde bulundu. Putin, "Dün düzenlenen terör saldırısının kurbanları için üzgünüz, onların acısını paylaşıyoruz" dedi. Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komite Başkanı Konstantin Kosaçev ise, "Terör saldırısının Türk hükumetinin Rusya ve İsrail ile ilişkilerini düzeltme çabalarına yönelik olduğu ortada" dedi.
BM: Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İstanbul'daki terör saldırısını kınayarak, terörle mücadelede bölgesel ve uluslararası çabaların artırılması gerektiğini bildirdi ve " ile sıkı dayanışma içindeyiz" dedi.
NATO: Genel Sekreter Jens Stoltenberg, "Kalbim, hayatını kaybedenlerin aileleri, yaralananlar ve Türkiye halkıyla. Terörizme hiçbir şekilde meşruiyet atfedilemez. Tüm NATO müttefikleri, Türkiye'yle dayanışma içinde" dedi. Merkel, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak taziyelerini bildirdi.
ALMANYA: Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Şahsım ve AB ülkeleri hükümet başkanları, hepimiz terörün sinsi eyleminden ötürü şok içindeyiz. Tüm Türk halkına terörle mücadelede birlik olduğumuzu ve birbirimizi destekleyeceğimizi iletmek istiyorum" dedi.
İNGİLTERE: Erdoğan'a taziye mesajı gönderen Kraliçe 2. Elizabeth, " Çok derin bir şok ve üzüntü yaşadık" ifadelerini kullandı.Erdoğan'ı arayan Başbakan David Cameron, dehşete düştüğünü ifade ederek, "Dualarımız tüm etkilenenlerle" dedi.
İSRAİL: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "İsrail, İstanbul'da gerçekleşen saldırıyı şiddetle kınıyor. tüm medeni milletler, terörizm afetiyle mücadelede bir arada durmalılar" dedi. İsrail'in Ankara Büyükelçiliği de çok sayıda masum insanın hayatını kaybetmesine yol açan çirkin saldırının en sert şekilde kınandığını belirtti.
FRANSA: Başbakan Manuel Valls, "İstanbul'da havalimanında yapılan barbar saldırı karşısında dehşete kapıldım. Fransa, terörizme karşı Türklerin yanında" ifadesini kullandı.
BELÇİKA: Başbakan Charles Michel, "Düşüncelerim kurbanlarla beraber. Bu çirkin şiddet eylemini kınıyoruz" ifadelerini kullandı.
İSPANYA: Kral 6. Felipe, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği telgrafta, "Bu acılı günlerinde sevgili Türkiye halkına kendimizi çok daha yakın hissediyoruz" dedi.
İTALYA: Başbakan Matteo Renzi, "İstanbul'daki saldırı insanlığa karşı yapılmış bir başka saldırıdır. DAEŞ ile güçlü bir mücadele için Avrupa içinde birlik olmak gerekiyor" dedi.
YUNANİSTAN: Başbakan Aleksis Çipras, Erdoğan'ı arayarak üzüntülerini bildirdi. Dayanışma mesajı veren Çipras, terörizme karşı uluslararası işbirliğinin yanı sıra bölgede barış ve istikrarın sağlanmasının önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınadı.
BULGARİSTAN: Başbakan Boyko Borisov, "Türkiye'deki saldırı aslında tüm bölgeye ve turizme karşı bir saldırıdır. İnşallah politikacılar artık savaşla barış yapılamayacağını anlarlar" dedi.
VATİKAN: Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, İstanbul'da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler ve Türk halkı için dua etti.
KATAR: Türkiye'nin istikrar ve güvenliğini korumak için alacağı tüm önlemlerin desteklendiği ifade edilen açıklamada, Katar'ın Türkiye'ye destek verdiği ve sebebi ne olursa olsun her türlü şiddet ve teröre karşı tutumunun net olduğu kaydedildi. Açıklamada, Türkiye'ye, Türk halkına ve saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilendi, yaralılara acil şifa temennisinde bulunuldu.
DÜNYA MÜSLÜMAN ALİMLER BİRLİĞİ: Genel Sekreter Ali Karadaği yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin içeriden ve dışarıdan bazı güçlerce hedef alındığını belirtti. "Destekleyeni ve uygulayanı kim olursa olsun bu bir terördür" ifadesini kullanan Karadaği, Türk halkına, hükümetin yanında yer alması çağrısında bulundu.
ÇİN: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Masumları hedef alan bu terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" dedi.
SUUDİ ARABİSTAN: Kral Selman bin Abdulaziz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği taziye mesajında "İnsani ve ahlaki hiçbir etik ile bağdaşmayan, vatandaşların hayatlarını kaybettiği Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı haberini derin üzüntü ve hüzün içinde öğrendik" dedi.
MISIR: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü "Türk halkına ve saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifa temennisinde bulunuyoruz" dedi.
AZERBAYCAN: Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Erdoğan'ı arayarak "Facia nedeniyle size, hayatını kaybedenlerin yakınlarına, kardeş Türk halkına kendim ve Azerbaycan halkı adına taziye dileklerimi iletiyor, yaralılara şifa diliyorum" dedi. Ürdün, KKTC, Türkmenistan, İran, Endonezya, Malezya, Kazakistan, Pakistan, Kanada, Arnavutluk, Macaristan, Sırbistan, Makedonya, Letonya, Litvanya, Esyonya, Romanya, Polonya, Hollanda, Norveç, Avustralya, Gürcistan, Japonya, Endonezya ve Bosna Hersek gibi birçok ülke saldırıyı kınadı.

DÜNYA BASINI: İSTANBUL'DA KORKUNÇ SALDIRI
Dünya basını "acil" ve "flaş" koduyla duyurduğu İstanbul'daki saldırıları dün, gün boyu saniye saniye takip etti.
BBC: "İstanbul'da katliam" başlığıyla haberi duyuran BBC, saldırıdan DAEŞ'in sorumlu tutulduğunu bildirdi.
Telegraph: "İstanbul havalimanında korkunç bombalı saldırılar" başlığını attı.
GuardIan: "İstanbul havalimanında saldırı" başlığını atan gazete "41 kişinin ölümünün arkasında DAEŞ var" dedi.
New York TImes: "İstanbul Havalimanı'nda intihar bombalı saldırı" dedi.
WashIngton Post: Saldırganların ikisinin durdurulmaya çalışıldığını ancak üçüncüsünün bombayı patlattığını bildirdi.
HuffIngton Post: "Havalimanında terör" başlığını atan site güllerden oluşan bir Türk bayrağı da yayımladı.
TIME: Saldırganların Brüksel'de olduğu gibi birden fazla olmasına dikkat çekti.
CNN: Havalimanı kısa sürede yeniden açıldı ve uçuşlar devam etti.
BIld: İstanbul havalimanında terör.
ZeIt: İstanbul'da şok ve gözyaşı.
Le ParIsIen: Fransa, Belçika, Türkiye ve diğer ülkeler saldırılar karşısında aynı kaderi paylaştı ve bu konuda birleşmeleri gerek.
Le FIgaro: İstanbul havalimanında saldırı. Ölenler arasında farklı milletlerden kişiler de var.
LIberatIon: "İstanbul havalimanında saldırı" şeklinde duyurduğu haberinde İstanbul'un bu yıl üçüncü kez saldırıya uğradığını hatırlattı.

OBAMA ERDOĞAN'A TAZİYELERİNİ İLETTİ
ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan telefonla görüştü. Cumhurbaşkanlığı'ndan görüşmeyle ilgili yazılı açıklama yapıldı. Barack Obama'nın İstanbul'daki menfur terör saldırısını şiddetle kınadığını belirterek, Türkiye ile yakın dayanışma içinde olduklarını vurguladığı belirtilen açıklamada, "Sayın Obama, Cumhurbaşkanımıza ve onun şahsında tüm Türkiye halkına taziye dileğinde bulunmuştur" denildi. Obama'nın görüşmede, Türkiyeİsrail ilişkilerinin normalleştirilmesi ve Rusya ile ilişkilerin yeniden canlandırılması için atılan cesur adımlardan dolayı Erdoğan'a tebriklerini ilettiği belirtilirken, "Bu gelişmelerin terörle mücadeleyi güçlendireceğine de değinilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız da duyarlılığından dolayı Sayın Obama'ya teşekkürlerini iletmiştir" ifadeleri kullanıldı.

POLONYA'DA YÜZ YÜZE GÖRÜŞME
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest iseABD Başkanı Barack Obama'nın Polonya'da gelecek ay yapılacak NATO Zirvesi esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme fırsatı olacağını açıkladı. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüm dünya Türkiye’ye kilitlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN