polisi sığınmacı grubun 10 bin ’suna el koydu

polisi sığınmacı grubun 10 bin ’suna el koydu Geçen yılki sığınmacı dalgasından sonra ’nın yasalaştırdığı ‘mücevher yasası’ ilk kez uygulandı. Danimarka’ya girerek sığınma talebinde bulunan beş kişinin üzerlerindeki yaklaşık 10 bin 500 Euro’ya Danimarka polisi yasa gereği el koydu.

Giriş Tarihi: 1.7.2016 10:02 Güncelleme Tarihi: 1.7.2016 10:12
Danimarka polisi sığınmacı grubun 10 bin Euro’suna el koydu

Üçü erkek ikisi kadın beş İran vatandaşı sığınmacı sahte kimliklerle geldikleri Kastrup Havalimanı'nda sığınma talebinde bulundular. Sığınmacıların üzerlerinde bulunan yasa gereği 1.350 üzerindeki paraya ise el konuldu. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında uluslararası kamuoyunda çok tartışılan 'mücevher yasası' parlamentosunda kabul edilmişti. Yasa varlıklı sığınmacıların 'da kalış sürelerinde yaşamlarını kendilerinin idame ettirmeleri gerektiği gerekçesiyle çıkarılmıştı.

Yasa sığınmacıların üzerlerindeki 1.350 Euro üzerindeki nakit para ile değerli mücevherlerinin el konulmasını öngörüyordu. Ancak cep telefonu, saat ve evlilik yüzüğü gibi manevi değeri olan varlıklara ise el konulmuyor. Danimarka Yabancılar ve Entegrasyon Bakanı Inger Stojberg uygulamayı savunurken Sosyalist Halk Partisi sözcüsü Jacob Mark ise yasayı ve uygulamayı ''sığınmacıların kaçış yolunda ellerindeki son varlıklarına'' el konulduğu gerekçesiyle eleştirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Danimarka polisi sığınmacı grubun 10 bin Euro’suna el koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN