Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da akraba evliliği yasaklandı

Giriş Tarihi: 1.7.2016 15:06
Tacikistan'da akraba evliliği yasaklandı

Ülkede kardeş, amca ve hala çocuklarının da aralarında bulunduğu yakın akrabalar artık evlenemeycek. Amca ve teyzelerin de kendi yeğenleriyle evlenmeleri yasak. Yeni dönemde ebeveynler çocuklarına Sang (Taş), Safal (Seramik), Zag (Serçe) gibi kırıcı isimler de veremeyecek

'da bugün itibariyle yürürlüğe giren yasa değişikliği ile akraba evliliği yasaklandı. Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nce ocak ayında 'Nikah Kayıtları' ve 'Aile' yasalarında yapılan değişiklikler, bugün yürürlüğe girdi.

Buna göre kardeş, amca ve hala çocuklarının da aralarında bulunduğu yakın akrabalar arasında resmen yasaklandı.

Söz konusu değişikliğe göre, kuzenler arasında evlilik de yasaklanırken, ayrıca amca ve teyzelerin de kendi yeğenleri ile evlenmesine yasak getirildi. Yürürlüğe giren yasa değişiklikleri, ayrıca gelin ve damat adaylarına evlenmeden önce sağlıkkontrolünden geçme zorunluluğu getirdi.

Yasa değişikliklerinde çocuklara kırıcı isimlerin verilmesi de yasaklandı. Buna göre, Tacik ebeveynler çocuklarına Sang (Taş), Safal (Seramik), Zag (Serçe) gibi hayvan ve nesne isimlerini veremeyecek.

Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nusrat Salimzad, daha önce parlamentoda yaptığı konuşmasında, ülkede geçen yıl 25 binden fazla özürlü çocuğun kayıt altına alındığını belirterek, bunların üçte birinin akraba evliliği yapan kişilerin çocukları olduğunu söylemişti

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tacikistan'da akraba evliliği yasaklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN