Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ, Bağdat’ı kana buladı:167 ölü

DAEŞ terör örgütünün, Şiilerin çoğunlukta olduğu Karrada’ya yönelik çifte bombalı saldırısında ölü sayısı 167’ye çıktı. Çoğu ağır 300 yaralı var. Saldırının iftardan hemen sonra yapılması, bilançoyu ağırlaştırdı

Giriş Tarihi: 4.7.2016
DAEŞ, Bağdat’ı kana buladı:167 ölü
'ın başkenti Bağdat, önceki gece yine kanlı saldırılara sahne oldu. Kent merkezindeki Şii yoğunluklu alışveriş merkezi Karrada semtini alan 2 ayrı bombalı saldırıda, ilk belirlemelere göre en az 167 kişi öldü, 300'den fazla kişi de yaralandı. Yaralananların birçoğunun durumunun ağır olduğu kaydedildi. Bombalı araçla düzenlenen saldırılar, önceki akşam iftardan hemen sonra, insanların kalabalıklar halinde dışarı çıkmaya başladıkları bir anda gerçekleştirildi. Bu durumun, can kaybını daha da artırdığı vurgulandı.

DAEŞ: YİNE SALDIRACAĞIZ
Terör örgütü DAEŞ, saldırının hemen ardından online olarak yayımladığı mesajla, bombalama eylemlerini resmen üstlendi. Mesajda, 'kâfir' olarak tanımlanan Şiilerin bilerek hedef alındığı kaydedilerek, bundan sonra benzer saldırıların sürdürüleceğinin altı çizildi. Dün sabah kanlı eylemlerin boyutları da bütün çıplaklığıyla ortaya çıktı. Karrada semt merkezindeki birçok binanın tamamen harabeye döndüğü görülürken, cadde ortasındaki ceset parçaları vahşetin boyutlarının kanıtıydı. Dükkânlarda satılan kıyafetler sokaklara saçılırken, yüzlerce insan gözyaşları içinde enkaz arasında yakınlarının cesetlerini aradı.

BAŞBAKAN ABADİ'YE LİNÇ GİRİŞİMİ
Irak Başbakanı Haydar Abadi, dün sabah saatlerinde patlama bölgesini ziyaret etti. Kalabalık bir koruma ordusunun etten duvar ördüğü Abadi, kızgın kalabalıkların linç girişiminden güçlükle kurtarıldı. "" sloganlarıyla Abadi'yi protesto eden kurban yakınları, teröre karşı etkin önlem alamayan Irak hükümetini kınadı. Abadi, bombalama alanının tamamını gezemeden bölgeden uzaklaşmak durumunda kaldı.

GERİLEDİKÇE SİVİLLERİ VURUYOR
DAEŞ'in dünkü saldırısı, Irak ordusunun Felluce kentini teröristlerden temizleme iddialarının hemen ardından yaşanmasıyla da dikkat çekti. Irak hükümetinin "zafer" açıklamalarına rağmen, örgütün ülke içindeki birçok noktada kanlı eylemler düzenlemeye devam etmesi, Iraklılara korku ve öfkeyi bir arada yaşatıyor.
Alman resmi haber ajansı DPA'nın haberine göre, DAEŞ Suriye ve Irak'ta askeri anlamda geriledikçe, saldırılarını kentlerdeki korumasız sivillere yönlendiriyor. Şubat ayından bu yana en az 5 büyük saldırı gerçekleştiren DAEŞ, bunların hepsinde de Şiileri hedef aldı. Bu saldırılardaki toplam ölü sayısı ise 500'e yaklaşıyor.

TÜRK DIŞİŞLERİ'NDEN KINAMA
DAEŞ'in saldırısına, Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan da kınama geldi. Bakanlık açıklamasında, "Bu menfur terör eylemini şiddetle kınıyor, hayatlarını kaybeden kardeşlerimize rahmet, yaralılara acil şifa, Irak halkına da başsağlığı diliyoruz" denildi. Mesajda ayrıca, Türkiye'nin, dost ve kardeş Irak'la dayanışma içinde olmayı sürdüreceği vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ, Bağdat’ı kana buladı:167 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN