‘Saldırganlar yerel örgüt bağlantılı’

Giriş Tarihi: 4.7.2016
‘Saldırganlar yerel örgüt bağlantılı’

’in başkenti Dakka’da gerçekleşen saldırıyı DAEŞ üstlenmesine rağmen, İçişleri Bakanı Khan “Teröristlerin DAEŞ’le alakası yok” açıklamasında bulundu. Uzmanların yorumlarına göre ise hükümet, yabancı yatırımcıyı kaçırmamak için durumu inkâr ediyor

li yetkililer, önceki gün gerçekleşen ve başkent Dakka'da 20 rehinenin ölümüyle sonuçlanan saldırının faillerinin, terör örgütü DAEŞ'e değil, yerel örgütlere üye olduğunu açıkladı. İçişleri Bakanı Esaduzzaman Khan, 6 teröristten isimleri Akash, Badhon, Bikash, Don ve Ripon olanların fotoğraflarını yayımladı ve "Saldırganların hepsi Bangladeşli. Zengin ailelerden gelen ve üniversitelerde eğitim almış kişiler" açıklamasında bulundu. Saldırı DAEŞ tarafından üstlenilmesine rağmen, teröristlerin DAEŞ'le bağlantısı bulunmadığını söyleyen Khan, faillerin Bangladeş'te yasaklanan Cemiyetül Mücahidin Bangladeş adlı gruba üye olduğunu belirtti. Ulusal Emniyet Müdürü Shahidul Hoque "Saldırganların uluslararası bağlantıları araştırılıyor. Ancak ilk şüphemiz, teröristlerin Cemiyetül Mücahidin bağlantılı olduğu yönünde" ifadelerini kullandı. Güvenlik yetkilileri 18'i yabancı olmak üzere 20 rehinenin, pala benzeri kesici silahlarla katledildiğin bilgisini vermişti.

'İNKÂR, GERÇEĞİ DEĞİŞTİRMEZ'
Siyasi yorumcular ise Bangladeşli yetkililerin 'uluslararası yatırımcıları kaçırmamak için DAEŞ bağlantısını inkâr ettiğini' söylüyor. Dakka merkezli Daily Star gazetesinden Shahedul Anam Khan "Hükümet, DAEŞ'in uzantılarının bu coğrafyada da bulunduğu gerçeğini kabul etmeli. Bunu inkâr etmek gerçekleri değiştirmez" dedi. Ülkede iki günlük yas ilan edilirken, Batılı ülkeler, vatandaşlarına saldırının gerçekleştiği diplomatik semti gibi bölgelerden uzak durma çağrısında bulundu. Cumartesi gecesi yaşanan saldırıda, 6 terörist Gülşen diplomatik bölgesindeki Holey Artisan restoranını basmış, Müslüman olmayan müşterilerden 18'ini öldürmüş, polisin müdahalesi sonucu 6 saldırgan ve iki polis hayatını kaybetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Saldırganlar yerel örgüt bağlantılı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN