Bağdat yasta

Giriş Tarihi: 5.7.2016
Bağdat yasta

Alçakça saldırılarını ramazan ayında bile sürdüren DAEŞ, İstanbul’dan sonra Bağdat’ı da kana buladı. Ölenlerin yasını tutan kent halkı geceyi gözyaşlarıyla dualar ederek geçirdi, terör lanetlendi

'ın başkenti Bağdat'ın alışveriş bölgelerinden Karrada'da cumartesiyi pazara bağlayan gece gerçekleştirilen bombalı saldırıda ölü sayısı 213'e yükseldi. DAEŞ terör örgütünün üstlendiği saldırının ardından savaş alanına dönen bölgede çok sayıda bina da kullanılamaz hale geldi. Bağdatlılar, enkazın kaldırılmasından sonra semte akın ederek hem kurbanların arkasından gözyaşı döktü, hem de ölenlerin anısına mumlar dikip dualar etti. Irak yakın tarihinin en kanlı terör eylemlerinden biri olarak kayıtlara geçen saldırıda, iftar sonrasında havanın biraz serinlemesini fırsat bilerek sokakları dolduran insanlar alınmış, bu da ölü sayısını astronomik şekilde artırmıştı. DAEŞ terör örgütü, yayımladığı açıklamada, Karrada saldırısının, Felluce kenti ve çevresinde devam eden askeri operasyonlara bir cevap olarak düzenlendiğini duyurdu. Açıklamada, eylemi bir Iraklının gerçekleştirdiği özellikle vurgulanırken, Karrada'da özellikle hedef seçilen Şii vatandaşlar "kâfir" olarak tanımlandı. Irak Başbakanı Haydar Abadi saldırıyı düzenleyenlerin en şiddetli şekilde cezalandıracağını açıklasa da, halkta yönetime karşı büyük bir öfkenin olduğu gözlemleniyor. Birçok Iraklı, bombalı eylemlerden Abadi yönetimini sorumlu tutarken, hükümeti yeterince önlem almamakla suçluyor.

YENİ GÜVENLİK KONSEPTİ
Irak hükümeti, saldırının ardından yürürlüğe sokulacak bir dizi güvenlik tedbirini açıkladı. Bunlar arasında özellikle 'sahte bomba dedektörleri'nin kaldırılması dikkatleri çekti. Bir İngiliz firması tarafından Irak'a pazarlandığı ortaya çıkınca büyük skandala neden olan sahte dedektörler, Irak'ın birçok noktasında caydırıcılık amacıyla kullanılıyordu. Kabzası bir tabancanınkini andıran ve patlayıcı madde tespit etmeye yaradığı izlenimi uyandıran küçük bir antene sahip olan bu plastik cihazların işe yaramadığı anlaşılmasına rağmen söz konusu cihazlar, Irak'ta birçok güvenlik personeli tarafından kullanılmaya devam ediliyordu.

MOBİL TELEFONLAR YASAK
Yeni güvenlik önlemleri ile güvenlik personelinin kontrol noktalarında mobil telefonları kullanması da yasaklanıyor. Yeni önlemler ayrıca devriye uçuşlarının takviyesini, güvenlik güçleri arasındaki koordinasyonun artırılmasını ve kontrol noktalarının yeniden düzenlenmesini de içeriyor.

KRAL SELMAN VE MASUM'A TAZİYE
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'u telefonla arayarak, Bağdat'taki terör saldırıları nedeniyle taziyelerini iletti. Erdoğan, saldırılarla ilgili olarak dün bir mesaj yayımlamış, Masum'a da taziye telgrafı göndermişti. Erdoğan, Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud'u da telefonla aradı. Suudi Arabistan'daki menfur terör saldırılarını kınayan Erdoğan, hayatlarını kaybeden masum sivillere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Erdoğan ve Kral Selman'ın, görüşme vesilesiyle Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri daha da güçlendirme konusundaki kararlılıklarını vurguladıkları öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağdat yasta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN