Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En acı bayram

DAEŞ tarafından Bağdat’ta gerçekleştirilen bombalı saldırıda ölü sayısı 250’ye yükseldi. Saldırı, Saddam Hüseyin sonrası dönemdeki en kanlı eylem olarak kayıtlara geçti

Giriş Tarihi: 7.7.2016
En acı bayram
lılar, ramazan ayının bitimine sayılı günler kala, geçtiğimiz cumartesi akşamı Bağdat'ın Karrada semtine düzenlenen bombalı saldırının şokunu henüz atlatamadı. DAEŞ terör örgütünün üstlendiği eylemde hayatını kaybeden insan sayısı 250'ye yükselirken, bu sayının daha da artmasından endişe ediliyor. Saldırı, Saddam Hüseyin'in devrildiği 2003'teki -İngiltere işgali sonrası dönemde gerçekleştirilen en kanlı eylem oldu. Irak Sağlık Bakanı Adile Hammud, Fransız AFP ajansına yaptığı açıklamada, olayda yaralanan 200 dolayındaki kişiden birçoğunun durumunun da ağır olduğunu kaydetti. İçişleri Bakanlığı ve polis yetkililerine göreyse, saldırıda ölenlerin sayısı "açıklanan resmi rakamın çok üstünde". Ancak yetkililer, bahsedilen sayıyı açıklamamakta ısrar ediyor.

DNA TESTİ YAPILACAK
Bombalamanın ardından günler geçmesine rağmen, acı içindeki Bağdatlılar Karrada'ya akın etmeyi sürdürüyor. Yakınlarının fotoğraf ve isimlerinin yazılı olduğu siyah pankartları enkaza dönüşmüş binalara asan insanlar, olay yerine çiçekler bırakarak dualar ediyor. Irak hükümet yetkilileri, saldırının ardından olay yerinden toplanan ceset parçaları üzerinde DNA testlerinin yapılmaya başladığını kaydetti. Cesetlerin yarısından fazlasının, kimlik tespitini imkansız kılacak şekilde parçalandığı belirtilirken, kurban yakınlarının hastane ve morg önlerindeki bekleyişleri de devam ediyor.

BAKAN İSTİFA ETTİ
Olayın ardından Irak halkının Başbakan Haydar Abadi ve kabinesine yönelik tepkileri şiddetlenince, İçişleri Bakanı Muhammed Selim Gabban istifa etti. Bombalamanın hemen sonrasında Karrada'yı ziyaret eden Abadi, kızgın kalabalıklar tarafından linç edilmekten son anda kurtulmuştu.

TRUMP'TAN SADDAM'A ÖVGÜ
ABD'de başkanlık yarışının Cumhuriyetçi adayı Donald Trump, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e övgüler yağdırdı. Kuzey Carolina'da konuşan Trump, "Saddam kötü bir adamdı. Doğru mu? Ama neyi iyi yapıyordu biliyor musunuz? Teröristleri öldürüyordu. Bu işi çok iyi yapıyordu" dedi. Trump daha önce de Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi'nin hâlâ iktidarda olmaları halinde dünyanın "yüzde 100" daha iyi bir yer olacağını savunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En acı bayram
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN