Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gardıropta bulduğu 150 bin euroyu geri verdi

Giriş Tarihi: 7.7.2016
Gardıropta bulduğu 150 bin euroyu geri verdi

Avrupa ülkelerinin burun kıvırdığı Suriyeli mültecilerden biri ’da insanlık dersi verdi. Yerleştirildiği evde bulduğu parayı polise teslim eden genç “Ben Müslümanım. Parayı saklamam caiz değil” diye konuştu

Suriyeli mülteci Muhannad M. kendisine verilen gardıropta bulduğu 150 bin euroyu (490 bin TL) sahibine geri verdi. 'da mülteci olarak yaşayan Suriyeli Muhannad, gazetecilere yaptığı açıklamada inancının bu şekilde bulunan bir parayı gizlemeyi yasakladığını söyledi. Muhannad, "Ben Müslümanım. Bu parayı saklamam caiz değil. Dinim bana bunu yasaklıyor. Allah kendi ihtiyaçlarımı başkasının parasıyla karşılamama asla izin vermez" diye konuştu.

KAHRAMAN İLAN EDİLDİ
Muhanned kendisine verilen gardırobun raflarından birinin altına çivilerle sabitlenmiş bir sunta olduğunu fark etti. Sunta ile raf arasındaki gizli bölmede 150 bin euro bulan Muhanned parayı önce sahte zannetti. Genç adam her biri 500 euro olan 100 banknot ve 100 bin euro değerinde bir hesap cüzdanı bulmuştu. Muhannad bu örnek davranışından ötürü polis tarafından ülkede günün kahramanı ilan edildi. Ailesi Suriye'de yaşayan Muhannad, Humus yakınlarındaki Hula bölgesinden gelmişti. 'ya iltica talebinde bulunan Muhanned Minden kentine gelmiş ve bir göçmenlik bürosu sayesinde bir iş bulmuş ve ajansın tuttuğu eve yerleşmeye başlamıştı. Genç adam yeni evinde kullanmak üzere ajans tarafından verilen gardırobu temizlerken parayı bulmuştu.

PARANIN YÜZDE 3'Ü ÖDÜL OLARAK VERİLECEK
Polis memuru Ralf Steinmeyer, "İnsanlar polise bulunan küçük miktarlardaki paraları genelde ihbar ediyor. Ancak bu kadar büyük bir paranın sahibine iadesi oldukça nadir. Bu genç adam örnek bir davranış sergiledi ve takdir edilmeyi hak ediyor" diye konuştu. Sergilediği güzel ahlaktan ötürü Almanların sevgisini kazanan Muhannad'a ödül olarak bulduğu paranın yüzde 3'ünün verileceği açıklandı. Bu oran da 4 bin 500 euroya tekabül ediyor. Suriye'de İletişim Teknolojileri bölümünü bitiren Muhannad'ın, 'da yüksek lisans programına başlamak için Almanca öğrenmeye başladığı aktarılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gardıropta bulduğu 150 bin euroyu geri verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN